Udostępnij

Drony nad domami w Mysłowicach. Widać zmianę nastawienia

16.12.2022

Mysłowice kontrolują specjalne drony. We wtorkowy wieczór na mysłowickim Janowie i Ćmoku Straż Miejska przeprowadziła kontrolę dymu z kominów za pomocą dronów. Skontrolowano kominy na kilku ulicach i wytypowano dwa podejrzane domy. Na uwagę zasługuje również zmiana nastawienia mieszkańców do podobnych akcji.

Kontrolę zrealizował Urząd Miasta Mysłowice, a było to zadanie Rady Dzielnicy Janów Miejski – Ćmok, sfinansowane z budżetu dzielnicowego. Metoda kontroli przy użyciu dronów ma umożliwić wielkoskalowy monitoring jakości powietrza.

Mysłowice mają dość duszenia się dymem

Jak tłumaczy Jerzy Bryk, Członek Rady Dzielnicy Janów Miejski-Ćmok, obowiązkiem statutowym każdej z 15 dzielnic w Mysłowicach jest podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz środowiska ogólnie. Obligatoryjna jest też działalność w celu poprawy jakości życia mieszkańców. – Dlatego takie działanie jak najbardziej wpisuje się w zakres, jaki powinny realizować zarządy dzielnic regularnie. Rada dzielnicy Janów Miejski – Ćmok regularnie podejmuje działania w tym obszarze. Od kilku lat finansujemy pyłomierz w naszej dzielnicy.

 class=
Fot. Andrzej Sumara/Dronpol

Teraz nadeszła pora na kontrolowanie dronem. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców, którzy nie wymienili jeszcze starych kotłów do jak najszybszej realizacji tego przedsięwzięcia.

– Jest to też odpowiedź na głos mieszkańców, którzy mają już dość duszenia się w dymie. W naszej dzielnicy tylko w zeszłym roku mieszkańcy wymienili aż 10 proc. starych kotłów, głównie dzięki gminnemu programowi dopłat. Nasze progresywne działania w tym obszarze będą kontynuowane i zachęcam inne rady dzielnic do podejmowania takich kroków – komentuje Jerzy Bryk.

Społeczeństwo popiera kontrole

– Popieram takie kontrole z dronami i wręcz chciałabym, żeby były cykliczne. Jako mieszkanka tej dzielnicy chcę normalności w naszej małej społeczności. A normalne to po prostu możliwość oddychania powietrzem – mówi Magdalena Gałęziok, mieszkanka dzielnicy. – Powietrzem, które jest czyste, które daje nam energię do życia, które po prostu jest. Jestem przeciwko nienormalnemu, czyli temu, że sąsiedzi wybierają systemy grzewcze, które nas dosłownie trują, a w naszych organizmach przyczyniają się do powstawania m.in. komórek rakowych, a dla nich jest to bezkarne – dodaje.

Mieszkanka Mysłowic zachęca do wykorzystania obecnego kryzysu energetycznego do podjęcia skutecznych kroków i skorzystania z dostępnych rozwiązań. Ma na myśli te niskoemisyjne, które uniezależnią gospodarstwa domowe od zmiennych warunków ekonomicznych.

 class=
Fot. Andrzej Sumara/Dronpol

Mieszkańcy Mysłowic proponują kolejne kontrole

Co było najbardziej zaskakujące podczas pomiarów dronem? Jak odpowiada Piotr Grabowski, aktywista Mysłowickiego Alarmu Smogowego, zdziwiło go następująca reakcja mieszkańców:

– Jak zobaczyli, co robimy, to sami wychodzili z domów lub zatrzymywali się samochodami i sugerowali, gdzie jeszcze powinniśmy zrobić pomiary. Bardzo mnie cieszy to coraz większe zaangażowanie zwykłych ludzi w walkę o życie w czystym, zdrowym środowisku – mówi.

O Mysłowicach pisaliśmy m.in. w lutym br. W tym mieście, jak również na całym Śląsku, od początku 2022 r. weszła w życie uchwała antysmogowa. Oznacza to m.in., że właściciele ponad 10-letnich kotłów na paliwa stałe muszą mieć się na baczności. W przypadku kontroli mogą otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł. Oprócz tego otrzymają nakaz natychmiastowego zaprzestania użytkowania kotła. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, samorządy mogą złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną kwotą do 5 tys. zł.

W Mysłowicach zgłoszenia w sprawie naruszenia uchwały antysmogowej przyjmuje Straż Miejska. Jak wynika z badań Polskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy miejscowości, w których funkcjonuje straż mają znacznie większą szansę na egzekwowanie swojego prawa do oddychania czystym powietrzem.

Zdjęcie tytułowe: A. Sumara/Dronpol

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.