Udostępnij

Drony nad domami w Mysłowicach. Widać zmianę nastawienia

16.12.2022

Mysłowice kontrolują specjalne drony. We wtorkowy wieczór na mysłowickim Janowie i Ćmoku Straż Miejska przeprowadziła kontrolę dymu z kominów za pomocą dronów. Skontrolowano kominy na kilku ulicach i wytypowano dwa podejrzane domy. Na uwagę zasługuje również zmiana nastawienia mieszkańców do podobnych akcji.

Kontrolę zrealizował Urząd Miasta Mysłowice, a było to zadanie Rady Dzielnicy Janów Miejski – Ćmok, sfinansowane z budżetu dzielnicowego. Metoda kontroli przy użyciu dronów ma umożliwić wielkoskalowy monitoring jakości powietrza.

Mysłowice mają dość duszenia się dymem

Jak tłumaczy Jerzy Bryk, Członek Rady Dzielnicy Janów Miejski-Ćmok, obowiązkiem statutowym każdej z 15 dzielnic w Mysłowicach jest podejmowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz środowiska ogólnie. Obligatoryjna jest też działalność w celu poprawy jakości życia mieszkańców. – Dlatego takie działanie jak najbardziej wpisuje się w zakres, jaki powinny realizować zarządy dzielnic regularnie. Rada dzielnicy Janów Miejski – Ćmok regularnie podejmuje działania w tym obszarze. Od kilku lat finansujemy pyłomierz w naszej dzielnicy.

 class=
Fot. Andrzej Sumara/Dronpol

Teraz nadeszła pora na kontrolowanie dronem. Wszystko po to, żeby zachęcić mieszkańców, którzy nie wymienili jeszcze starych kotłów do jak najszybszej realizacji tego przedsięwzięcia.

– Jest to też odpowiedź na głos mieszkańców, którzy mają już dość duszenia się w dymie. W naszej dzielnicy tylko w zeszłym roku mieszkańcy wymienili aż 10 proc. starych kotłów, głównie dzięki gminnemu programowi dopłat. Nasze progresywne działania w tym obszarze będą kontynuowane i zachęcam inne rady dzielnic do podejmowania takich kroków – komentuje Jerzy Bryk.

Społeczeństwo popiera kontrole

– Popieram takie kontrole z dronami i wręcz chciałabym, żeby były cykliczne. Jako mieszkanka tej dzielnicy chcę normalności w naszej małej społeczności. A normalne to po prostu możliwość oddychania powietrzem – mówi Magdalena Gałęziok, mieszkanka dzielnicy. – Powietrzem, które jest czyste, które daje nam energię do życia, które po prostu jest. Jestem przeciwko nienormalnemu, czyli temu, że sąsiedzi wybierają systemy grzewcze, które nas dosłownie trują, a w naszych organizmach przyczyniają się do powstawania m.in. komórek rakowych, a dla nich jest to bezkarne – dodaje.

Mieszkanka Mysłowic zachęca do wykorzystania obecnego kryzysu energetycznego do podjęcia skutecznych kroków i skorzystania z dostępnych rozwiązań. Ma na myśli te niskoemisyjne, które uniezależnią gospodarstwa domowe od zmiennych warunków ekonomicznych.

 class=
Fot. Andrzej Sumara/Dronpol

Mieszkańcy Mysłowic proponują kolejne kontrole

Co było najbardziej zaskakujące podczas pomiarów dronem? Jak odpowiada Piotr Grabowski, aktywista Mysłowickiego Alarmu Smogowego, zdziwiło go następująca reakcja mieszkańców:

– Jak zobaczyli, co robimy, to sami wychodzili z domów lub zatrzymywali się samochodami i sugerowali, gdzie jeszcze powinniśmy zrobić pomiary. Bardzo mnie cieszy to coraz większe zaangażowanie zwykłych ludzi w walkę o życie w czystym, zdrowym środowisku – mówi.

O Mysłowicach pisaliśmy m.in. w lutym br. W tym mieście, jak również na całym Śląsku, od początku 2022 r. weszła w życie uchwała antysmogowa. Oznacza to m.in., że właściciele ponad 10-letnich kotłów na paliwa stałe muszą mieć się na baczności. W przypadku kontroli mogą otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł. Oprócz tego otrzymają nakaz natychmiastowego zaprzestania użytkowania kotła. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, samorządy mogą złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną kwotą do 5 tys. zł.

W Mysłowicach zgłoszenia w sprawie naruszenia uchwały antysmogowej przyjmuje Straż Miejska. Jak wynika z badań Polskiego Alarmu Smogowego mieszkańcy miejscowości, w których funkcjonuje straż mają znacznie większą szansę na egzekwowanie swojego prawa do oddychania czystym powietrzem.

Zdjęcie tytułowe: A. Sumara/Dronpol

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.