Udostępnij

Drony po raz kolejny wykrywają lokalnych trucicieli powietrza

28.11.2023

W poniedziałek śląskie Mysłowice kolejny rok z rzędu rozpoczęły akcję kontroli antysmogowych z wykorzystaniem dronów. Miasto ma nową tradycję i razem z sezonem grzewczym  w mieście pojawiają się antysmogowe drony. Cała akcja została zapoczątkowana przez Mysłowicki Alarm Smogowy w sezonie grzewczym 2021/2022.

Realizatorem kontroli jest Urząd Miasta Mysłowice. Firmę organizującą loty dronem opłacone ze środków Rady Dzielnicy Janów Miejski–Ćmok. O przeprowadzenie takich kontroli, jak wcześniej, wnioskowali sami mieszkańcy.

To mieszańcy wnioskują o sprawdzenie, kto łamie prawo

– Kontynuujemy tę inicjatywę, gdyż kontrola za pomocą dronów jest bardzo wydajna. W jeden wieczór można skontrolować nieruchomości na kilku ulicach i bezbłędnie wytypować te, w których mieszkańcy palą śmieci lub używają przestarzałych urządzeń grzewczych zabronionych uchwałą antysmogową – mówi Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego, Członek Rady Dzielnicy Janów Miejski – Ćmok.

Spalanie niedozwolonych materiałów, tj. mebli, tworzyw sztucznych czy nawet odpadów węglowych i mokrego drewna powoduje emisję charakterystycznych związków chemicznych. Podobnie dym z niskosprawnego kotła zawiera dziesiątki razy więcej zanieczyszczeń.

– Dlatego sensory, w które wyposażony jest dron, mogą bezbłędnie wytypować nieruchomości do kontroli. Straż miejska powinna uczestniczyć w kontroli i natychmiast podjąć interwencję – wystawić mandat lub skierować wniosek do sądu – dodaje radny dzielnicy.

Jak przypomina Mysłowicki Alarm Smogowy, w życie weszły już dwa kamienie milowe uchwały antysmogowej. A za miesiąc wejdzie trzeci. O jakich zapisach mowa?

– od 1. stycznia 2022 r. zakazane są najstarsze kopciuchy, które na dzień 1. września 2017 r. były starsze niż 10 lat, 

– od 1. stycznia 2023 r. zakazane są kominki, piece kaflowe, kuchnie, kozy itp. To urządzenia, które nie spełniają rygorystycznych norm emisyjnych. Czyli wszystkie poza nielicznymi wyjątkami nowych urządzeń z odpowiednim certyfikatem,

– od 1. stycznia 2024 r. zakazane są kotły wyprodukowane w 2012 r. i wcześniej.

Użytkowanie urządzeń niespełniających wymagań uchwały antysmogowej jest wykroczeniem. Drony mają temu zapobiec.

– Ci, którzy nie wymienili kotłów na czas, mają się czego obawiać. Strażnicy są zobowiązani do podjęcia interwencji i zastosowania odpowiednich sankcji karnych – tłumaczy Jerzy Bryk.

W związku z tym mogą:

– nałożyć mandat karny do 500 zł,

– złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną,

– nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania kotła.

Mysłowice zamówiły drony, które zdemaskują palących odpadami

Taka akcja, jak mówią organizatorzy, pomaga zwiększyć świadomość mieszkańców. – Dzięki temu, co roku mieszkańcy naszej dzielnicy są liderami w wymianie starych kotłów – dodają.

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Mysłowicach zostało jeszcze około 5 tys. różnego typu urządzeń na paliwa stałe. Z tego, co najmniej 3,3 tys. instalacji nie powinno się już użytkować. Na tę liczbę składa się ok. 1,6 tys. tzw. kopciuchów oraz ok. 1,7 tys. pieców kaflowych i kuchni. Zatem dokąd zmierzają wysiłki śląskiego miasta? 

– Szacujemy, że w dzielnicy Janów Miejski-Ćmok pozostało jeszcze ok. 400 nieruchomości ogrzewanych paliwami stałymi. Wiele z nich wyposażonych jest w przestarzałe instalacje, które zatruwają powietrze. Liczba ta co roku się zmniejsza i obecnie stanowi ok 30 proc. wszystkich budynków. Jednak domowe piece wciąż są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza i zatruwają powietrze tak bardzo, że nie możemy się nawet zbliżyć do  poziomów zanieczyszczeń powietrza wyznaczonych przez przepisy krajowe, nie mówiąc już o standardach Światowej Organizacji Zdrowia – ubolewa przedstawiciel Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

Zdjęcie tytułowe: dRoneBase/Robert Konopczak

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.