Udostępnij

Drony po raz kolejny wykrywają lokalnych trucicieli powietrza

28.11.2023

W poniedziałek śląskie Mysłowice kolejny rok z rzędu rozpoczęły akcję kontroli antysmogowych z wykorzystaniem dronów. Miasto ma nową tradycję i razem z sezonem grzewczym  w mieście pojawiają się antysmogowe drony. Cała akcja została zapoczątkowana przez Mysłowicki Alarm Smogowy w sezonie grzewczym 2021/2022.

Realizatorem kontroli jest Urząd Miasta Mysłowice. Firmę organizującą loty dronem opłacone ze środków Rady Dzielnicy Janów Miejski–Ćmok. O przeprowadzenie takich kontroli, jak wcześniej, wnioskowali sami mieszkańcy.

To mieszańcy wnioskują o sprawdzenie, kto łamie prawo

– Kontynuujemy tę inicjatywę, gdyż kontrola za pomocą dronów jest bardzo wydajna. W jeden wieczór można skontrolować nieruchomości na kilku ulicach i bezbłędnie wytypować te, w których mieszkańcy palą śmieci lub używają przestarzałych urządzeń grzewczych zabronionych uchwałą antysmogową – mówi Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego, Członek Rady Dzielnicy Janów Miejski – Ćmok.

Spalanie niedozwolonych materiałów, tj. mebli, tworzyw sztucznych czy nawet odpadów węglowych i mokrego drewna powoduje emisję charakterystycznych związków chemicznych. Podobnie dym z niskosprawnego kotła zawiera dziesiątki razy więcej zanieczyszczeń.

– Dlatego sensory, w które wyposażony jest dron, mogą bezbłędnie wytypować nieruchomości do kontroli. Straż miejska powinna uczestniczyć w kontroli i natychmiast podjąć interwencję – wystawić mandat lub skierować wniosek do sądu – dodaje radny dzielnicy.

Jak przypomina Mysłowicki Alarm Smogowy, w życie weszły już dwa kamienie milowe uchwały antysmogowej. A za miesiąc wejdzie trzeci. O jakich zapisach mowa?

– od 1. stycznia 2022 r. zakazane są najstarsze kopciuchy, które na dzień 1. września 2017 r. były starsze niż 10 lat, 

– od 1. stycznia 2023 r. zakazane są kominki, piece kaflowe, kuchnie, kozy itp. To urządzenia, które nie spełniają rygorystycznych norm emisyjnych. Czyli wszystkie poza nielicznymi wyjątkami nowych urządzeń z odpowiednim certyfikatem,

– od 1. stycznia 2024 r. zakazane są kotły wyprodukowane w 2012 r. i wcześniej.

Użytkowanie urządzeń niespełniających wymagań uchwały antysmogowej jest wykroczeniem. Drony mają temu zapobiec.

– Ci, którzy nie wymienili kotłów na czas, mają się czego obawiać. Strażnicy są zobowiązani do podjęcia interwencji i zastosowania odpowiednich sankcji karnych – tłumaczy Jerzy Bryk.

W związku z tym mogą:

– nałożyć mandat karny do 500 zł,

– złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną,

– nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania kotła.

Mysłowice zamówiły drony, które zdemaskują palących odpadami

Taka akcja, jak mówią organizatorzy, pomaga zwiększyć świadomość mieszkańców. – Dzięki temu, co roku mieszkańcy naszej dzielnicy są liderami w wymianie starych kotłów – dodają.

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Mysłowicach zostało jeszcze około 5 tys. różnego typu urządzeń na paliwa stałe. Z tego, co najmniej 3,3 tys. instalacji nie powinno się już użytkować. Na tę liczbę składa się ok. 1,6 tys. tzw. kopciuchów oraz ok. 1,7 tys. pieców kaflowych i kuchni. Zatem dokąd zmierzają wysiłki śląskiego miasta? 

– Szacujemy, że w dzielnicy Janów Miejski-Ćmok pozostało jeszcze ok. 400 nieruchomości ogrzewanych paliwami stałymi. Wiele z nich wyposażonych jest w przestarzałe instalacje, które zatruwają powietrze. Liczba ta co roku się zmniejsza i obecnie stanowi ok 30 proc. wszystkich budynków. Jednak domowe piece wciąż są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza i zatruwają powietrze tak bardzo, że nie możemy się nawet zbliżyć do  poziomów zanieczyszczeń powietrza wyznaczonych przez przepisy krajowe, nie mówiąc już o standardach Światowej Organizacji Zdrowia – ubolewa przedstawiciel Mysłowickiego Alarmu Smogowego.

Zdjęcie tytułowe: dRoneBase/Robert Konopczak

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.