Udostępnij

Drugie polskie miasto zakazuje palenia węglem. Problemem pozostaje „obwarzanek”

02.10.2023

Od początku roku na terenie całego województwa mazowieckiego obwiązuje uchwała antysmogowa. W związku z tym niedozwolone jest palenie w tzw. „kopciuchach” – przestarzałych piecach najgorszej jakości. W samej Warszawie z pierwszym dniem października wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Mieszkańcy stolicy mają więc szansę na oddychanie znacznie czystszym powietrzem.

Rozpoczynający się właśnie sezon grzewczy przynosi kolejne wyzwania. Dotyczą wyboru słusznych źródeł ogrzewania, a co za tym idzie zdeterminują jakość powietrza. Smog lub jego brak mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Czy powtórzą się alerty RCB ostrzegające przed zanieczyszczeniem powietrza z zeszłej zimy?

Zakaz palenia węglem pozytywnie wpływa na zdrowie

Przykładem polskiego miasta, w którym zakaz palenia węglem pociągnął za sobą pozytywne skutki jest Kraków. W tym mieście od 2019 r. obowiązuje zakaz palenia nie tylko węgla, ale i drewna. Stężenia PM2,5 oraz kancerogennego benzo(a)pirenu zredukowały się tam o przeszło 40 proc. W naturalny sposób poprawiło to kondycję zdrowotną mieszkańców Krakowa. Badania prof. Czarnobilskiej wykazały, że w mieście w latach 2008-2018 odnotowano spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22 proc. do 9 proc. badanej grupy. Z kolei wśród nastolatków (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22 proc. do 5 proc. badanej grupy.

Warszawski „obwarzanek” nadal kopci

W samej stolicy starych pieców będących główną przyczyną smogu zostało już niewiele, ale problemem jest „obwarzanek” – sąsiednie gminy. To one w znacznej części determinują zanieczyszczenie powietrza nad Warszawą. Jak wynikało z danych CEEB, jeszcze w grudniu w okalających stolicę gminach było ponad 26 tys. kopciuchów. Najbardziej kopcącymi gminami były wtedy: Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, że ponad połowa respondentów popiera zakaz spalania węgla w „obwarzanku”.

 class=

Od wczoraj stolica nie może palić węglem.

– Uchwała antysmogowa sprzed dwóch lat o tym zadecydowała. Władze miasta i straż miejska dostają kolejne narzędzie, żeby kontrolować spalanie węgla i kopciuchy w stolicy. Z jednej strony mamy już zakaz kopciuchów w Warszawie. Teraz dochodzi zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. To oznacza, że takie osoby będzie znacznie łatwiej wyszukać, znaleźć i ewentualnie ostrzec albo ukarać – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Zakaz palenia węglem to kolejny dowód na to, że presja ma sens

– To jest też bardzo ważne z punktu atmosfery, jaka panuje w mieście. To znaczy już wiemy, że kopciuchy są niepożądane, a teraz dowiadujemy się, że węgiel jest w niepożądany. Zakładam, że to zadziała. Może nie w tym sezonie grzewczym, bo jeżeli ktoś jeszcze nie wymienił swojego kotła, to teraz już tego nie zrobi. Natomiast liczę na to, że w Warszawie będziemy mieli masowy odwrót od kopciuchów. Bo zostanie ich tam około 3-3,5 tys. – dodaje rzecznik PAS.

Czy warszawiacy buntują się przeciwko takim zakazom?

– Nie słyszeliśmy żadnych głosów sprzeciwu. To też właśnie dlatego, że z 2-milionowym mieście mówimy o może 3 tys. kotłów. To jest naprawdę znikoma liczba osób i do nich musi dotrzeć Urząd Miasta Warszawy z programem dopłat i wnioskami. Myślę, że ludzie po prostu doskonale rozumieją, że to musi się skończyć – podsumowuje Piotr Siergiej.

Zdjęcie tytułowe: marchello74/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.