Udostępnij

Drugie polskie miasto zakazuje palenia węglem. Problemem pozostaje „obwarzanek”

02.10.2023

Od początku roku na terenie całego województwa mazowieckiego obwiązuje uchwała antysmogowa. W związku z tym niedozwolone jest palenie w tzw. „kopciuchach” – przestarzałych piecach najgorszej jakości. W samej Warszawie z pierwszym dniem października wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. Mieszkańcy stolicy mają więc szansę na oddychanie znacznie czystszym powietrzem.

Rozpoczynający się właśnie sezon grzewczy przynosi kolejne wyzwania. Dotyczą wyboru słusznych źródeł ogrzewania, a co za tym idzie zdeterminują jakość powietrza. Smog lub jego brak mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Czy powtórzą się alerty RCB ostrzegające przed zanieczyszczeniem powietrza z zeszłej zimy?

Zakaz palenia węglem pozytywnie wpływa na zdrowie

Przykładem polskiego miasta, w którym zakaz palenia węglem pociągnął za sobą pozytywne skutki jest Kraków. W tym mieście od 2019 r. obowiązuje zakaz palenia nie tylko węgla, ale i drewna. Stężenia PM2,5 oraz kancerogennego benzo(a)pirenu zredukowały się tam o przeszło 40 proc. W naturalny sposób poprawiło to kondycję zdrowotną mieszkańców Krakowa. Badania prof. Czarnobilskiej wykazały, że w mieście w latach 2008-2018 odnotowano spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22 proc. do 9 proc. badanej grupy. Z kolei wśród nastolatków (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22 proc. do 5 proc. badanej grupy.

Warszawski „obwarzanek” nadal kopci

W samej stolicy starych pieców będących główną przyczyną smogu zostało już niewiele, ale problemem jest „obwarzanek” – sąsiednie gminy. To one w znacznej części determinują zanieczyszczenie powietrza nad Warszawą. Jak wynikało z danych CEEB, jeszcze w grudniu w okalających stolicę gminach było ponad 26 tys. kopciuchów. Najbardziej kopcącymi gminami były wtedy: Otwock, Jaktorów, Żyrardów, Wiązowna, Kobyłka i Marki. Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, że ponad połowa respondentów popiera zakaz spalania węgla w „obwarzanku”.

 class=

Od wczoraj stolica nie może palić węglem.

– Uchwała antysmogowa sprzed dwóch lat o tym zadecydowała. Władze miasta i straż miejska dostają kolejne narzędzie, żeby kontrolować spalanie węgla i kopciuchy w stolicy. Z jednej strony mamy już zakaz kopciuchów w Warszawie. Teraz dochodzi zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych. To oznacza, że takie osoby będzie znacznie łatwiej wyszukać, znaleźć i ewentualnie ostrzec albo ukarać – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Zakaz palenia węglem to kolejny dowód na to, że presja ma sens

– To jest też bardzo ważne z punktu atmosfery, jaka panuje w mieście. To znaczy już wiemy, że kopciuchy są niepożądane, a teraz dowiadujemy się, że węgiel jest w niepożądany. Zakładam, że to zadziała. Może nie w tym sezonie grzewczym, bo jeżeli ktoś jeszcze nie wymienił swojego kotła, to teraz już tego nie zrobi. Natomiast liczę na to, że w Warszawie będziemy mieli masowy odwrót od kopciuchów. Bo zostanie ich tam około 3-3,5 tys. – dodaje rzecznik PAS.

Czy warszawiacy buntują się przeciwko takim zakazom?

– Nie słyszeliśmy żadnych głosów sprzeciwu. To też właśnie dlatego, że z 2-milionowym mieście mówimy o może 3 tys. kotłów. To jest naprawdę znikoma liczba osób i do nich musi dotrzeć Urząd Miasta Warszawy z programem dopłat i wnioskami. Myślę, że ludzie po prostu doskonale rozumieją, że to musi się skończyć – podsumowuje Piotr Siergiej.

Zdjęcie tytułowe: marchello74/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.