Udostępnij

Drzewo przeszkadza deweloperowi. Mieszkańcy chcą, by stało się pomnikiem przyrody

07.12.2023

Chodzi o drzewo na terenie krakowskiej spółdzielni mieszkaniowej „Czyżyny”, sąsiadującej z nowym osiedlem. Działający tam deweloper chciałby pozbyć się wyrośniętej wierzby. Władze spółdzielni odpowiedziały wnioskiem o objęcie jej specjalną ochroną.

Informuje o tym Mariusz Waszkiewicz, jeden z krakowskich przyrodników. Według niego drzewo znajduje się blisko terenu, na którym planowana jest budowa nowego bloku. To ma nie podobać się inwestorowi.

– W najbliższej okolicy nie ma na pewno innego tak dużego drzewa. Wierzba była badana przez dendrologa. Potwierdził on, że jest wyjątkowa dla tego terenu i zdrowa – mówi Waszkiewicz.

Po badaniu spółdzielnia zwróciła się do Urzędu Miasta Krakowa o objęcie drzewa ochroną. W niedalekiej przyszłości może stać się ono pomnikiem przyrody. Zablokowałoby to możliwość jego wycinki czy przycinania gałęzi – również tych, które wychodzą na sąsiadującą działkę.

– A niektóre korzenie i konary na pewno wychodzą na teren dewelopera. W przypadku pomnika przyrody można je wycinać jedynie w uzasadnionych przypadkach, dla pielęgnacji rośliny – komentuje Waszkiewicz.

Na wieści o planach dewelopera zareagowali również mieszkańcy, którzy otoczyli brzozę płachtą z napisem „Protest społeczny. Stop wycince drzew!”. Sprawą zajmie się teraz Urząd Miasta, a konkretnie Wydział Kształtowania Środowiska. Według Waszkiewicza decyzja o ustanowieniu pomnika przyrody powinna być w tym przypadku formalnością.

Zdjęcie: Mariusz Waszkiewicz, archiwum prywatne

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.