Udostępnij

Duda brnie w kwestię smogu. „To 12 proc. zgonów. Jako polityk muszę patrzeć holistycznie”

28.09.2022

Podczas poniedziałkowej dyskusji nad demontażem uchwały antysmogowej w Małopolsce, ojciec prezydenta Jan Duda po raz kolejny odniósł się do kwestii szkodliwości smogu. Tym razem pochwalił się konsultacjami z naukowcami. Wnioski jakie wyciągnął z tej rozmowy są dla niego uspokajające: smog ma wpływ na 12 proc. zgonów. Tymczasem on, jako polityk, „musi patrzeć na sprawę holistycznie”.

Po wystąpieniu Krzysztofa Nowaka z Platformy Obywatelskiej, w którym odnosił się do kontrowersyjnych wypowiedzi przewodniczącego sejmiku na temat smogu, Jan Duda postanowił zabrać głos. Opowiedział o spotkaniu z profesorem Michałem Krzyżanowskim, który jest ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia i współautorem nowych norm zanieczyszczenia powietrza. Normy te opublikowano w zeszłym roku i są one niemal dwukrotnie bardziej restrykcyjne od poprzednich. Profesorowie spotkali się na zaproszenie Polskiego Alarmu Smogowego, aby wyjaśnić wątpliwości związane ze szkodliwością smogu.

Duda o smogu: Nie mogę się koncentrować na jednym czynniku

– Jest to 12 proc. w stosunku do takiego stanu, w którym nie ma zanieczyszczeń. Czyli to jest reszta od tych innych czynników – relacjonował kwestię smogu i śmiertelności Jan Duda. W dalszej części wypowiedzi kilkukrotnie zaznaczał, że zanieczyszczenie ma wpływ na 12 proc. zgonów. Dodał jednak, że jest to jeden z wielu czynników. – Jako polityk muszę patrzeć holistycznie. Ja nie mogę sobie pozwolić na to, żeby wybrać jeden czynnik i na nim się koncentrować – podkreślił przewodniczący sejmiku.

Nagranie z sesji sejmiku dotyczącej uchwały antysmogowej w Małopolsce

To kolejna wypowiedź, w której polityk PiS bagatelizuje wpływ szkodliwości zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i życie Polaków. – Wychowałem się w miasteczku zasmożonym nie gorzej niż Kraków, a wyrosłem na zdrowego człowieka, bez alergii. Organizm też potrzebuje pewnych bodźców. Oczywiście, że nadmiar szkodzi, ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców, a umrzemy w ciągu tygodnia – mówił na poprzednich obradach.

– Ta metodyka wskazuje tylko na zgony, które są związane wyłącznie z czynnikiem zagrażającym zdrowiu, którym jest narażenie na pył PM2.5. Czyli eliminuje się wpływ innych czynników chociażby palenia papierosów. Zatem można policzyć o ile byłoby mniej przedwczesnych zgonów, gdyby poprawić jakość powietrza. W przypadku pełnego zlikwidowania kotłów pozaklasowych w woj. Małopolskim byłoby o 1500 zgonów rocznie mniej – tłumaczy w rozmowie ze SmogLabem Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, który brał udział we wspomnianym spotkaniu.

Adamkiewicz zaznaczył również, że po spotkaniu liczba „12 proc.” została uściślona. Opierała się na danych z 2019 r., gdy wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące powietrza były niższe. Obecnie jest to 15 proc.

„Nie można przecież przestać oddychać”

– Nikt nie „umiera na smog”, prawie nikt nie ma wpisanej takiej przyczyny zgonu. Ludzie umierają na choroby układu krążenia i układu oddechowego, które jednak smog zaostrza, a czasem nawet wywołuje. Walka ze smogiem jest działaniem, które stosunkowo szybko może przynieść efekty i przełożyć się na poprawę naszego zdrowia – zauważa Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Dodaje również, że 12 proc. jest liczbą, której nie warto bagatelizować, bo przekłada się na dziesiątki tysięcy zgonów w całej Polsce. A to kilkukrotnie więcej, niż łączna liczba ofiar wypadków komunikacyjnych i samobójstw. Smog skraca nasze życie.

Jędrak zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. – Jakość powietrza to czynnik, który dotyka wszystkich. Człowiek ma wpływ na własną dietę, na to czy pali tytoń, na to czy i jakie sporty uprawia. Na jakość powietrza, którym oddychamy mamy wpływ tylko poprzez zmniejszanie emisji zanieczyszczeń. Nie można przecież przestać oddychać – podkreślił.

Pominięty głos mieszkańców, lekarzy i rektorów

W poniedziałek sejmik Małopolski zdemontował uchwałę antysmogową, pozwalając dymić najbardziej emisyjnym kotłom jeszcze przez dwa sezony grzewcze. Przypomnijmy – według dotychczasowych zapisów właściciele kopciuchów w Małopolsce mieli czas do końca roku na zmianę pieca. Tymczasem zarząd Województwa najpierw zaproponował wydłużenie terminu o rok, a następnie zgłoszono poprawkę wydłużającą termin do końca kwietnia 2024 r. Oznacza to gorszą jakość powietrza w kolejnych dwóch sezonach grzewczych.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zbagatelizowali głosy ostrzegające przed tą zmianą. Pod apelem o pozostawienie przepisów w niezmienionym kształcie podpisało się 30 lekarzy i naukowców, swój apel wystosowali również rektorzy krakowskich szkół wyższych i samorządowcy z Metropolii Krakowskiej. Natomiast podczas konsultacji społecznych przeciwko zmianom opowiedziało się 4300 Małopolan, co stanowi ponad 70 proc. wszystkich nadesłanych głosów.

Źródło zdjęcia: Małopolska.pl

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.