Udostępnij

Duda brnie w kwestię smogu. „To 12 proc. zgonów. Jako polityk muszę patrzeć holistycznie”

28.09.2022

Podczas poniedziałkowej dyskusji nad demontażem uchwały antysmogowej w Małopolsce, ojciec prezydenta Jan Duda po raz kolejny odniósł się do kwestii szkodliwości smogu. Tym razem pochwalił się konsultacjami z naukowcami. Wnioski jakie wyciągnął z tej rozmowy są dla niego uspokajające: smog ma wpływ na 12 proc. zgonów. Tymczasem on, jako polityk, „musi patrzeć na sprawę holistycznie”.

Po wystąpieniu Krzysztofa Nowaka z Platformy Obywatelskiej, w którym odnosił się do kontrowersyjnych wypowiedzi przewodniczącego sejmiku na temat smogu, Jan Duda postanowił zabrać głos. Opowiedział o spotkaniu z profesorem Michałem Krzyżanowskim, który jest ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia i współautorem nowych norm zanieczyszczenia powietrza. Normy te opublikowano w zeszłym roku i są one niemal dwukrotnie bardziej restrykcyjne od poprzednich. Profesorowie spotkali się na zaproszenie Polskiego Alarmu Smogowego, aby wyjaśnić wątpliwości związane ze szkodliwością smogu.

Duda o smogu: Nie mogę się koncentrować na jednym czynniku

– Jest to 12 proc. w stosunku do takiego stanu, w którym nie ma zanieczyszczeń. Czyli to jest reszta od tych innych czynników – relacjonował kwestię smogu i śmiertelności Jan Duda. W dalszej części wypowiedzi kilkukrotnie zaznaczał, że zanieczyszczenie ma wpływ na 12 proc. zgonów. Dodał jednak, że jest to jeden z wielu czynników. – Jako polityk muszę patrzeć holistycznie. Ja nie mogę sobie pozwolić na to, żeby wybrać jeden czynnik i na nim się koncentrować – podkreślił przewodniczący sejmiku.

Nagranie z sesji sejmiku dotyczącej uchwały antysmogowej w Małopolsce

To kolejna wypowiedź, w której polityk PiS bagatelizuje wpływ szkodliwości zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i życie Polaków. – Wychowałem się w miasteczku zasmożonym nie gorzej niż Kraków, a wyrosłem na zdrowego człowieka, bez alergii. Organizm też potrzebuje pewnych bodźców. Oczywiście, że nadmiar szkodzi, ale spróbujmy się odizolować od wszystkich szkodliwych bodźców, a umrzemy w ciągu tygodnia – mówił na poprzednich obradach.

– Ta metodyka wskazuje tylko na zgony, które są związane wyłącznie z czynnikiem zagrażającym zdrowiu, którym jest narażenie na pył PM2.5. Czyli eliminuje się wpływ innych czynników chociażby palenia papierosów. Zatem można policzyć o ile byłoby mniej przedwczesnych zgonów, gdyby poprawić jakość powietrza. W przypadku pełnego zlikwidowania kotłów pozaklasowych w woj. Małopolskim byłoby o 1500 zgonów rocznie mniej – tłumaczy w rozmowie ze SmogLabem Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza, który brał udział we wspomnianym spotkaniu.

Adamkiewicz zaznaczył również, że po spotkaniu liczba „12 proc.” została uściślona. Opierała się na danych z 2019 r., gdy wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące powietrza były niższe. Obecnie jest to 15 proc.

„Nie można przecież przestać oddychać”

– Nikt nie „umiera na smog”, prawie nikt nie ma wpisanej takiej przyczyny zgonu. Ludzie umierają na choroby układu krążenia i układu oddechowego, które jednak smog zaostrza, a czasem nawet wywołuje. Walka ze smogiem jest działaniem, które stosunkowo szybko może przynieść efekty i przełożyć się na poprawę naszego zdrowia – zauważa Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Dodaje również, że 12 proc. jest liczbą, której nie warto bagatelizować, bo przekłada się na dziesiątki tysięcy zgonów w całej Polsce. A to kilkukrotnie więcej, niż łączna liczba ofiar wypadków komunikacyjnych i samobójstw. Smog skraca nasze życie.

Jędrak zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. – Jakość powietrza to czynnik, który dotyka wszystkich. Człowiek ma wpływ na własną dietę, na to czy pali tytoń, na to czy i jakie sporty uprawia. Na jakość powietrza, którym oddychamy mamy wpływ tylko poprzez zmniejszanie emisji zanieczyszczeń. Nie można przecież przestać oddychać – podkreślił.

Pominięty głos mieszkańców, lekarzy i rektorów

W poniedziałek sejmik Małopolski zdemontował uchwałę antysmogową, pozwalając dymić najbardziej emisyjnym kotłom jeszcze przez dwa sezony grzewcze. Przypomnijmy – według dotychczasowych zapisów właściciele kopciuchów w Małopolsce mieli czas do końca roku na zmianę pieca. Tymczasem zarząd Województwa najpierw zaproponował wydłużenie terminu o rok, a następnie zgłoszono poprawkę wydłużającą termin do końca kwietnia 2024 r. Oznacza to gorszą jakość powietrza w kolejnych dwóch sezonach grzewczych.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego zbagatelizowali głosy ostrzegające przed tą zmianą. Pod apelem o pozostawienie przepisów w niezmienionym kształcie podpisało się 30 lekarzy i naukowców, swój apel wystosowali również rektorzy krakowskich szkół wyższych i samorządowcy z Metropolii Krakowskiej. Natomiast podczas konsultacji społecznych przeciwko zmianom opowiedziało się 4300 Małopolan, co stanowi ponad 70 proc. wszystkich nadesłanych głosów.

Źródło zdjęcia: Małopolska.pl

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.