Udostępnij

Administracja Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt dużej morskiej farmy wiatrowej

17.05.2021

Stany Zjednoczone wydały zgodę na budowę pierwszej wielkoskalowej farmy wiatrowej. Obiekt o mocy 800 MW powstanie u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Ma pomóc w realizacji celów klimatycznych kraju. Farma wiatrowa będzie składać się z 84 turbin.

O decyzji amerykańskiej administracji poinformował Departament Spraw Wewnętrznych USA. Obiekt zwany Vineyard Wind to maksymalnie 84 duże turbiny wiatrowe. Zostaną zlokalizowane u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Instalacja o mocy 800 MW będzie mogła zasilić czystą energią nawet 400 tys. domów.

Czytaj także: Turbiny wiatrowe nawet 500 metrów od domów? Projekt zakłada zmianę zasady 10H

„Zatwierdzenie tego projektu jest ważnym krokiem w kierunku realizacji celów administracji, aby stworzyć dobrze płatne miejsca pracy, jednocześnie walcząc ze zmianami klimatycznymi i zasilając nasz naród”- powiedziała w oświadczeniu Deb Haaland, Sekretarz Spraw Wewnętrznych USA.

Media za oceanem zwracają uwagę, że obecnie morska energetyka wiatrowa w Stanach Zjednoczonych jest niewielka. Wypada blado w porównaniu chociażby z krajami Europy czy Chinami. Według danych Global Wind Energy Council morskie farmy wiatrowe USA dysponują dziś mocą 42 MW.

Czytaj także: USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

Dla porównania, w przypadku Wielkiej Brytanii jest to 10 206 MW, natomiast w Niemczech 7 728 MW. W Chinach moce morskiej energetyki wiatrowej szacuje się na 9 996 MW. Cel administracji Biden-Harris w tym zakresie zakłada osiągnięcie 30 000 MW do roku 2030, co ma bezpośredni związek z powrotem USA do grona sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Tom Buysse

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.