Administracja Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt dużej morskiej farmy wiatrowej

1246
0
Podziel się:
farma wiatrowa

Stany Zjednoczone wydały zgodę na budowę pierwszej wielkoskalowej farmy wiatrowej. Obiekt o mocy 800 MW powstanie u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Ma pomóc w realizacji celów klimatycznych kraju. Farma wiatrowa będzie składać się z 84 turbin.

O decyzji amerykańskiej administracji poinformował Departament Spraw Wewnętrznych USA. Obiekt zwany Vineyard Wind to maksymalnie 84 duże turbiny wiatrowe. Zostaną zlokalizowane u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Instalacja o mocy 800 MW będzie mogła zasilić czystą energią nawet 400 tys. domów.

Czytaj także: Turbiny wiatrowe nawet 500 metrów od domów? Projekt zakłada zmianę zasady 10H

„Zatwierdzenie tego projektu jest ważnym krokiem w kierunku realizacji celów administracji, aby stworzyć dobrze płatne miejsca pracy, jednocześnie walcząc ze zmianami klimatycznymi i zasilając nasz naród”- powiedziała w oświadczeniu Deb Haaland, Sekretarz Spraw Wewnętrznych USA.

Media za oceanem zwracają uwagę, że obecnie morska energetyka wiatrowa w Stanach Zjednoczonych jest niewielka. Wypada blado w porównaniu chociażby z krajami Europy czy Chinami. Według danych Global Wind Energy Council morskie farmy wiatrowe USA dysponują dziś mocą 42 MW.

Czytaj także: USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

Dla porównania, w przypadku Wielkiej Brytanii jest to 10 206 MW, natomiast w Niemczech 7 728 MW. W Chinach moce morskiej energetyki wiatrowej szacuje się na 9 996 MW. Cel administracji Biden-Harris w tym zakresie zakłada osiągnięcie 30 000 MW do roku 2030, co ma bezpośredni związek z powrotem USA do grona sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Tom Buysse

Podziel się: