Udostępnij

Dwie nowe stacje pomiarowe zaczynają działać w Małopolsce

12.02.2019

Dwie profesjonalne stacje pomiarowe, których operatorem jest Polski Alarm Smogowy, rozpoczynają funkcjonowanie w Małopolsce. Pierwsza, znajdująca się na rynku w Skale, została uruchomiona w styczniu. Lokalizacja drugiej będzie znana wkrótce.

W ramach współpracy Polskiego Alarmu Smogowego, GIOŚ, Województwa Małopolskiego, a także Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w Małopolsce będą funkcjonować dwie nowe stacje pomiarowe, mierzące stężenia pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu. Pierwsza z nich została ulokowana w Gminie Skała, natomiast druga trafi najprawdopodobniej do jednej z najbardziej zanieczyszczonych gmin Małopolski. Ostateczna decyzja będzie znana wkrótce.

Stacje będą na bieżąco informować o poziomie zanieczyszczenia PM10, w ujęciu godzinowym. Dane z pierwszej z nich znaleźć można m.in. tutaj, a także na stronie Urzędu Miasta i Gminy Skała.

Dodatkowo – w dłuższych okresach – publikowane będą dane na temat stężenia benzo(a)pirenu, za którego pomiar odpowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Przedstawiciele GIOŚ będą pobierać ze stacji przeznaczone do pomiarów filtry, na podstawie których określane będą stężenia BaP. Informacje o nich będzie można znaleźć m.in. w okresowych raportach publikowanych przez Polski Alarm Smogowy.

Czujnik w Skale

Pierwsza ze wspomnianych stacji stanęła pod koniec stycznia na rynku Skały, gdzie znajdować się będzie przez co najmniej 12 miesięcy. Władze Skały chcą w ten sposób przyjrzeć się problemowi zanieczyszczenia powietrza w skali całego roku – a więc także w lecie, gdy największym emitentem zanieczyszczeń jest najprawdopodobniej ruch samochodowy.

Stacja, znajdująca się w pobliżu przystanku autobusowego, będzie pełnić również funkcję informacyjną – ze względu za znajdujący się na niej wyświetlacz, przekazujący do wiadomości najnowsze dane pomiarowe.

W trosce o czyste powietrze

„Stacja ta jest jednym z wielu kroków do realizacji ostatecznego celu, jakim jest czyste powietrze. Poprzez stację, która jest profesjonalnym narzędziem do badania jakości powietrza, chcemy udokumentować skalę zanieczyszczeń. Wiemy, że powietrze jest zanieczyszczone, ale teraz będziemy mieć potwierdzenie, jaki jest stopień tego zanieczyszczenia.

Jej umieszczenie na płycie rynku powoduje, że przez cały rok możemy monitorować stopień zapylenia powietrza – także pochodzącego od transportu samochodowego poza sezonem grzewczym” – powiedział Krzysztof Wójtowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Skała.

„W kolejnych krokach chcielibyśmy podjąć szeroką edukację ekologiczną – zarówno jeśli chodzi o dbanie o jakość powietrza, jak i gospodarkę komunalną, ponieważ kwestie te są z sobą często powiązane” – podkreślił.

 

Danym pochodzącym ze stacji znajdującej się na rynku w Skale przyjrzeć się można tutaj.

Źródła: Polski Alarm Smogowy, UMiG Skała

Zdjęcie: Skała, Smogowa Mapa Polski, PAS

 

Czytaj też: Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.