Udostępnij

Zamiast poprawy jest jeszcze gorzej. Koszmar mieszkańców trwa

17.04.2023

Uciążliwe sąsiedztwo zakładu meblarskiego jest od wielu lat bolączką mieszkańców Krzywaczki. Po reportażu SmogLabu i interwencji prawników z Frank Bold Polska przedsiębiorca wymienił kotły. Dziś okazuje się, że zamiast poprawy sytuacji jest jeszcze gorzej. Interwencję w sprawie przeprowadza posłanka na Sejm RP.

W kwietniu 2022 r. opisaliśmy bolączki mieszkańców Krzywaczki. – Prowadzimy gospodarstwo rolne i nie możemy użytkować naszych terenów. Ten drażniący dym i smród nie pozwalają nam funkcjonować. Nie możemy wypasać krów, nie możemy hodować ziemniaków, bo nie wiadomo co to dymi. Nerwy i strach o nowotwory – przekonywali mieszkańcy.

W reportażu ujawniliśmy, że przedsiębiorca posiadający zakłady meblarskie naruszył prawo wynikające z uchwały antysmogowej dla województwa. Po nagłośnieniu sprawy starosta myślenicki rozpoczął postępowanie wobec firmy, na którą skarżyli się mieszkańcy i nakazał wymianę paleniska. Pół roku po naszym reportażu właściciel firmy poinformował nas, że zakupił dwa nowe piece na pellet i zrębki. Zakład skontrolował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Dziś okazuje się, że radość mieszkańców Krzywaczki była przedwczesna. Zamiast poprawy sytuacji, ta uległa pogorszeniu. Dlaczego?

„Właściciel wykorzystał lukę w przepisach i obchodzi uchwałę antysmogową”

– Przedsiębiorca eksploatował dwa kotły niespełniające wymagań uchwały antysmogowej dla Małopolski, w związku z czym, po interwencji fundacji Frank Bold, Starosta Myślenicki wydał decyzję nakazującą wymianę tych instalacji na zgodne z prawem. Niestety właściciel zakładu wykorzystał lukę w obowiązujących przepisach, która pozwala na ominięcie uchwały antysmogowej. Otóż wymienił eksploatowane wcześniej kotły o mocy 350 kW na znacznie większe, o mocy 600 kW. Po zsumowaniu ich moc wynosi 1,2 MW, dzięki czemu ich eksploatacja odbywa się na podstawie tzw. zgłoszenia i jest zwolniona z ograniczeń wynikających z uchwały antysmogowej – wyjaśnia zaangażowany w pomoc mieszkańcom Miłosz Jakubowski, radca prawny fundacji Frank Bold.

Przedstawiciel fundacji podkreśla, że zarówno WIOŚ, jak i Starosta Myślenicki dysponują instrumentami prawnymi, które pozwoliłyby ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko.

– Niestety jak dotąd nie chcą z tych możliwości korzystać. Przede wszystkim organy powinny wziąć pod uwagę to, że pod adresem Krzywaczka 487 funkcjonują dwa odrębne zakłady – magazyn mebli oraz przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką metali. W takiej sytuacji nie ma podstaw do sumowania mocy eksploatowanych kotłów, ponieważ każdy z nich służy do ogrzewania odrębnych części nieruchomości, w których znajdują się te zakłady. Tymczasem kotły o mocy 600 kW liczonej osobno nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia, a zatem stosuje się do nich uchwałę antysmogową – wyjaśnia Jakubowski.

Daria Gosek-Popiołek: sprawa trafia do ministerstwa

Mieszkańcy nie pozostają bierni. Mobilizują się i zebrali głosy poparcia od większości bezpośrednich i pośrednich sąsiadów zakładu. Na liście jest już kilkadziesiąt osób. Zapowiadane są kolejne protesty i wejście na ścieżkę prawną.

Interwencję w sprawie prowadzi także posłanka Daria Gosek-Piopiołek (Razem). – W tej sprawie jest wiele znaków zapytania. Szczgólnie, jeśli chodzi o działanie służb i decyzje zapadające na poziomie samorządowym. Widać systemową bezradność i brak chęci działania. Mieszkańcy Krzywaczki mają prawo oddychać czystym powietrzem i mają prawo oczekiwać, by WIOŚ wyegzekwował to prawo – mówi Gosek-Piopiołek w rozmowie z redakcją SmogLabu.

Posłanka mówi nam, że skoro instytucje na poziomie lokalnym zawiodły, zwróci się do ministerstwa Klimatu i Środowiska o interwencję ws. rozstrzygnięcia WIOŚ-u. – Będę też interweniować u Starosty Myślenickiego. Przykład wpływu zakładu w Krzywaczce na środowisko i mieszkańców, wyraźnie pokazuje, jak ważne są niezapowiedziane i kompleksowe kontrole. WIOŚ pobrał próbki popiołu do badań, dopiero kiedy właściciel zakładu wiedział o kontroli, a więc mógł się do niej przygotować. Co nam po zapisanych w ustawach karach, skoro służby nie są w stanie nawet dokonać rzetelnych badań próbek? – pyta retorycznie parlamentarzystka.

Również prawnicy fundacji Frank Bold zapowiadają kolejne działania. – Nie zostawimy mieszkańców Krzywaczki bez pomocy. Nie rozumiemy jednak, dlaczego organy administracji publicznej powołane do ochrony środowiska i zdrowia ludzi stoją po stronie przedsiębiorcy – słyszymy w fundacji.

Do sprawy będziemy wracać na naszych łamach.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.