Udostępnij

Michał Leman: Transport publiczny podnosi się po pandemicznym spowolnieniu [PODCAST]

19.04.2022

Transport publiczny podnosi się po pandemicznym spowolnieniu – mówi nam Michał Leman, dyrektor zarządzający firmy FlixBus na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę. Straty sektora mogłyby być jednak mniejsze, gdyby rządzący działali sprawniej i spokojniej – przekonuje. O tym, jak usprawnić komunikację zbiorową porozmawialiśmy w najnowszym odcinku naszego cyklu podcastowego.

Z Michałem Lemanem rozmawialiśmy jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Dlatego nasz wywiad dotyczy głównie odmrożenia branży transportowej po okresach pandemicznych lockdownów.

Jak twierdzi, pasażerowie wracają zarówno do autobusów, jak i kolei. Dodaje również, że przewoźnicy ciężko odczuli jednak skutki pandemii, a w szczególności chaosu, który branży zaserwowali rządzący. Po dwóch trudnych latach firma wraca jednak na swoje główne trasy – w tym te najdłuższe na przykład do Paryża.

Dyrektora Lemana zapytaliśmy również o konkurencję ze strony kolei. Coraz więcej słyszy się o planach uruchamiania międzynarodowych nocnych pociągów. Chodzi na przykład o czeskiego RegioJeta, który zapowiada kursy z Krakowa do Chorwacji.

Czytaj również: Europa codziennie „spala” w autach 15 mln bochenków chleba

– Ale my też mamy połączenie do Chorwacji. Czas przejazdu naszym autobusem jest podobny jak ten oferowany przez czeskiego przewoźnika – zauważa Leman.

Jak dodaje dyrektor Flixbusa w Polsce, kolej ma swoje zalety, jednak branża przewozów autobusowych jest bardziej elastyczną odnogą rynku transportowego. Dalej wiele zależy w jej przypadku od biurokracji, jednak wysłanie autobusów w trasę bywa łatwiejsze, niż ustalenie rozkładu międzynarodowego połączenia kolejowego.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Flixbusa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.