Zrobili publiczną zrzutkę na rezerwat przyrody. Ochronili 800 hektarów terenu

2889
0
Podziel się:
Park przyrody będzie większydzięki publicznej zbiórce. W Kanadzie pokazali, że eko-crownfunding może działać

Kanadyjskiej organizacji pozarządowej udało się zebrać 3 miliony dolarów, by ochronić przyrodę wokół zatoki Princess Louisa Inlet. Za tę kwotę odkupiono z rąk prywatnych  800 hektarów terenu, który w przeciwnym wypadku mógłby zostać przekształcony przez człowieka. 

Princess Louisa Inlet to wąska, głęboko wcinająca się w ląd zatoka, leżąca w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Część terenów leżących nad „księżniczką” jest chroniona w ramach należącego do prowincji Princess Louisa Marine Provincial Park, jednak zdaniem lokalnych działaczy środowiskowych nie tylko ten obszar powinien być objęty ochroną.

Dlatego gdy tereny wokół zatoki zostały wystawione na sprzedaż, zdecydowano się działać na własną rękę. Z pomocą przyszła BC Parks Foundations, organizacja pozarządowa działająca na rzecz parków prowincji Kolumbia Brytyjska. Wspólnie udało się wynegocjować cenę 3 milionów dolarów i uzyskać pierwszeństwo zakupu na czas publicznej zbiórki.

Udało się na ostatnią chwilę. Przelewy dopełniające zebraną całość wpłynęły 27 sierpnia, na kilka dni przed terminem ustalonym z właścicielem gruntów. Transakcję zakupu sfinalizowano 3 września.

W rozmowie ze stacją CBC News organizatorzy zbiórki powiedzieli,  że datki pojawiły się nie tylko ze strony mieszkańców Kanady, ale i innych krajów, m.in. Niemiec i Japonii. Zdarzały się kwoty zarówno większe, jak i mniejsze, po 10 i 15 dolarów.

Czytaj także o wsparciu naszych działań: “Dziękuję wszystkim tym, którzy wsparli SmogLab.” W sierpniu kupiliście nam zdjęcia

Princess Louisa Inlet

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej zbiórki, zatoka jest cenna ze względu na warunki krajobrazowe i bioróżnorodność żyjących tam gatunków, m.in.  niedźwiedzi grizzly, kóz górskich, orłów, jastrzębia północnego czy zagrożonego wyginięciem morzyka marmurkowego.

Wykupiony obszar obejmuje około 5 kilometrów wybrzeża wraz z przylegającymi do niego terenami. W przyszłości fundacja chce działać na rzecz wykupu także innych terenów zlokalizowanych nad Princess Louisa Inlet, by wykupiony właśnie obszar mógł połączyć się z działającym nieopodal Princess Louisa Marine Provincial Park. Póki co sfinansowana ma zostać praca strażnika leśnego, który będzie czuwał nad zakupionym terenem.

 

Źródło: bcparksfoundation.ca, CBC News

Zdjęcie: Shutterstock/TsawwassenChris

Podziel się: