Udostępnij

Dzięki sąsiedztwu zieleni dzieci są inteligentniejsze. Niezależnie od zamożności rodziny

26.08.2020

Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.

To pierwsze takie badanie sprawdzające poziom IQ. Wcześniej naukowcy interesowali się jedynie rozwojem poznawczym. Również w tym przypadku wykazali, że zieleń dobrze wpływa na młodzież.

Tym razem Belgowie oparli się na wynikach ponad 600 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Pochodziły one z rodzin o różnym statusie społecznym, poziomie zamożności i wykształcenia rodziców. Badanie wykazało, że 3 proc. więcej zieleni w otoczeniu daje wzrost poziomu IQ o średnio 2,6 punktu procentowego i spadek poziomu agresji o 2 punkty.



Czytaj również: Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem. Winny m.in. zły recykling akumulatorów

„Coraz więcej danych wskazuje na to, że zieleń wpływa na nasze funkcje poznawcze, takie jak zdolności pamięciowe i uwaga. To badanie dodaje do tego zestawu poziom IQ. Jego wyniki są dobrze ugruntowane, przeprowadziliśmy je w warunkach laboratoryjnych” – mówił „Guardianowi” Tim Nawrot, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, gdzie przeprowadzono badanie. Jak dodał, urbaniści powinni bardziej skupiać się na projektowaniu terenów zielonych, które pozwolą dzieciom w pełni rozwinąć ich potencjał.

Do przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali zdjęcia satelitarne pokazujące, jaką cześć danego terenu zajmuje zieleń. Później przeprowadzono testy wykazujące, że średni poziom IQ wśród dzieci mieszkających na obszarze interesującym uczonych wynosi 105 punktów. Okazało się, że najbardziej zabetonowane okolice pokrywają się z najniższymi wynikami, spadającymi tam w 4 proc. przypadków poniżej 80.

Jak wskazują badacze, mieszkanie w zieleni może zapewniać więcej możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Przebywanie w parkach i lasach redukuje również poziom stresu, dzięki czemu dzieci mogą łatwiej rozwijać swoją inteligencję.

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Oksana Mizina / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.