Im zieleńsze otoczenie, tym wyższy poziom IQ wychowywanych w nim dzieci – potwierdza belgijskie badanie. Uczeni wykazali, że taka zależność zachodzi bez względu na zamożność i poziom wykształcenia rodziców. Co więcej, dzieci mieszkające wśród zieleni sprawiają też mniej problemów wychowawczych.
To pierwsze takie badanie sprawdzające poziom IQ. Wcześniej naukowcy interesowali się jedynie rozwojem poznawczym. Również w tym przypadku wykazali, że zieleń dobrze wpływa na młodzież.
Tym razem Belgowie oparli się na wynikach ponad 600 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Pochodziły one z rodzin o różnym statusie społecznym, poziomie zamożności i wykształcenia rodziców. Badanie wykazało, że 3 proc. więcej zieleni w otoczeniu daje wzrost poziomu IQ o średnio 2,6 punktu procentowego i spadek poziomu agresji o 2 punkty.
Czytaj również: Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem. Winny m.in. zły recykling akumulatorów
„Coraz więcej danych wskazuje na to, że zieleń wpływa na nasze funkcje poznawcze, takie jak zdolności pamięciowe i uwaga. To badanie dodaje do tego zestawu poziom IQ. Jego wyniki są dobrze ugruntowane, przeprowadziliśmy je w warunkach laboratoryjnych” – mówił „Guardianowi” Tim Nawrot, profesor epidemiologii środowiskowej na Uniwersytecie Hasselt w Belgii, gdzie przeprowadzono badanie. Jak dodał, urbaniści powinni bardziej skupiać się na projektowaniu terenów zielonych, które pozwolą dzieciom w pełni rozwinąć ich potencjał.
Do przeprowadzenia badania naukowcy wykorzystali zdjęcia satelitarne pokazujące, jaką cześć danego terenu zajmuje zieleń. Później przeprowadzono testy wykazujące, że średni poziom IQ wśród dzieci mieszkających na obszarze interesującym uczonych wynosi 105 punktów. Okazało się, że najbardziej zabetonowane okolice pokrywają się z najniższymi wynikami, spadającymi tam w 4 proc. przypadków poniżej 80.
Jak wskazują badacze, mieszkanie w zieleni może zapewniać więcej możliwości spędzania wolnego czasu z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Przebywanie w parkach i lasach redukuje również poziom stresu, dzięki czemu dzieci mogą łatwiej rozwijać swoją inteligencję.
Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.
Zdjęcie: Oksana Mizina / Shutterstock