Udostępnij

Dzięki wam zmieniamy blog w portal. Pomagajcie nam dalej, to rozbijemy system

28.12.2018

Kiedy zaczynaliśmy, to założenie było takie, że SmogLab będzie małym organizacyjnym blogiem o powietrzu. O tym, jak małym dużo mówi to, że z ekipą Krakowskiego Alarmu Smogowego umówiliśmy się, że będę się nim zajmował przez jeden dzień w tygodniu.

To miało wystarczyć i przez dłuższy czas serwis był prowadzony w taki właśnie sposób. Szybko okazało się jednak, że wasze zainteresowanie przerosło wszystkie nasze założenia i strona cały czas przyciąga nowe osoby. A ponieważ największą siłą każdego medium są jego czytelnicy, to dzięki wam – temu, że pokazywaliście i polecaliście nas znajomym, podrzucaliście im teksty, ale też ciepłym słowom i informacjom, że jesteśmy w stanie pomóc i coś zmienić, strona stopniowo się rozwijała. Ostatnio przekroczyliśmy poziom 100 tys. użytkowników w ciągu miesiąca. To całkiem sporo jak na niewielkiego bloga, bo jest to zasięg wielu istniejących od lat poważnych portali branżowych.

Korzystając z okazji, za całą tę pomoc chcę wam serdecznie podziękować. A okazją jest to, że zdecydowaliśmy się wykorzystać tę dobrą energię i spróbować rozwinąć bloga w portal. Potrzebne to było tym bardziej, że blogowy układ strony, który prowadzi do natłoku nieuporządkowanych informacji, już dawno przestał wystarczać. Ale zmienia się nie tylko kształt strony. Rozszerzamy także jej tematykę. Wszystko dlatego, że smog nie jest jedyną sprawą, którą trzeba w Polsce załatwić, kiedy chodzi o środowisko. Tych jest bardzo wiele, o czym najmocniej przekonały mnie rozmowy, które odbyłem z ludźmi z Koalicji Dość Trucia. Ci opowiadają historie, w które trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie to, że wszyscy wychowaliśmy się w kraju, który wydał Stanisława Bareję. Piszę „załatwić”, bo jak wiecie SmogLab to medium z agendą. Tą dotąd była dbałość o polskie powietrze. Teraz będzie nią dbałość o polskie i nie tylko zresztą polskie – środowisko.

Piszemy – mówiąc krótko i lekko patetycznie, ale szczerze – po to, żeby zmieniać świat na lepsze. Dlatego postaramy się interweniować, kiedy to będzie możliwe, a także pokazywać perspektywę oraz sprawy, które umykają mediom tak zwanego głównego nurtu. Umykają lub giną między problemami zdecydowanie mniej ważnymi, ale uznawanymi za ważniejsze – takimi jak polityka personalna i zmiany na ministerialnych stołkach. Mnie, nas, nie interesuje „kto” coś robi. Interesuje mnie to, „co” ten ktoś robi. Tak było. I tak będzie nadal.

Dziękując wam więc za dotychczasowe wsparcie, mam prośbę byście dali go nam jeszcze więcej. Bez was niewiele zdziałamy. Z wami możemy, jestem o tym przekonany, ukruszyć system tak, jak udało się to zrobić ze smogiem.

Powiem jeszcze, że ze wszystkiego co dla nas robicie, najbardziej cenię ciepłe słowa. Te w świecie internetu, gdzie podstawowym wyposażeniem dziennikarza jest gruba skóra, zapewniają tarczę przed zawodowym wypaleniem i motywację do tego, żeby próbować robić lepiej to, co się robi.

Proszę więc o więcej. A także o wyrozumiałość, bo zanim wszystko się „dotrze” na 100 proc., na pewno kilka razy się pomylimy. Zakładam też, że w portalu są wciąż jakieś techniczne błędy, bo chcieliśmy go uruchomić jak najszybciej. Jeżeli coś wypatrzycie – piszcie proszę na tomasz[at]smoglab.pl.

W innych sprawach też oczywiście piszcie.

***

Post Scriptum. Jeżeli ktoś będzie chciał SmogLab wesprzeć też twardą walutą lub zapłacić za niego, tak jak płaci się za gazetę, to wkrótce uruchomimy crowdfunding. Więcej zadań to większe potrzeby i choć budżet trzymamy na bardzo rozsądnym poziomie, to jest tak, że jedyną metodą finansowania medium, które zapewnia mu pełną niezależność i wolność działania, są jego czytelnicy. To przed nimi powinien odpowiadać każdy autor. Dlatego każda złotówka od was jest warta bardzo dużo.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.