Dzień Czystego Powietrza: antysmogowe happeningi i manifestacje w całej Polsce

408
4
Podziel się:
dzien czystego powietrza

Od 2005 roku 14 listopada obchodzimy dzień czystego powietrza. W inicjatywę zaproponowaną pierwotnie przez fundację “Arka” włączają się dziś Alarmy Smogowe z całej Polski. Przez cały dzień przypominają o potrzebie ochrony czystego powietrza.

Właśnie dlatego w całej Polsce odbywały się happeningi mające uświadamiać mieszkańcom, jak ważne jest dbanie o jakość powietrza. W niektórych miastach w przestrzeni miejskiej pojawiły się maski antysmogowe – Wrocławianie mogli je zauważyć na twarzach słynnych na cały kraj krasnali.

Swoją manifestację zorganizował również Zagłębiowski Alarm Smogowy. Aktywiści pojawili się w centrum Sosnowca z maskami antysmogowymi na twarzach i transparentami w rękach. Ulotki z informacjami na temat smogu rozdawali uczniowie jednej z sosnowieckich podstawówek.

Dzień Czystego Powietrza był widoczny również w mniejszych miejscowościach. W Kozienicach Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przypomniała, że zanieczyszczenia przekładają się również na zdrowie i zaoferowała mieszkańcom darmowe badania EKG.

W obchody włączył się też Urząd Dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, który rozdawał mieszkańcom darmowe sadzonki doskonale radzących sobie ze smogiem roślin pokojowych.

Dzień Czystego Powietrza został ustanowiony w 2005 roku przez Fundację “Arka”.  Jak piszą jej działacze: “Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna.”

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Martyn Jandula

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
klarkaguaviaretoKaśkaMalwina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Malwina
Gość
Malwina

Mój mąż idealnie wstrzelił się w tym dniu z prezentem bo akurat zakupił do domu oczyszczacz powietrza Philipiaka. Ma chłop wyczucie chwili ale tak serio to świetny zakup bo mieszkam w takiej okolicy że nawet okna niewiele chronią przed całym tym syfem z zewnątrz.

Kaśka
Gość
Kaśka

U nie oczyszczacz philipiaka sprawdza sie doskonale . Warto było go kupić

guaviareto
Gość
guaviareto

A jak to hałasuje, da się spać przy tym? Bo ja mam sinclair i jest za głośny (ale wszystkie filtry ma jak trzeba)

klarka
Gość
klarka

Jest cichy. Bardzo dobrze oczyszcza powietrze. W moim mieszkaniu 72m2 sprawdza się bardzo dobrze.