Dzień Czystego Powietrza: antysmogowe happeningi i manifestacje w całej Polsce

2780
4
Podziel się:
dzien czystego powietrza

Od 2005 roku 14 listopada obchodzimy dzień czystego powietrza. W inicjatywę zaproponowaną pierwotnie przez fundację „Arka” włączają się dziś Alarmy Smogowe z całej Polski. Przez cały dzień przypominają o potrzebie ochrony czystego powietrza.

Właśnie dlatego w całej Polsce odbywały się happeningi mające uświadamiać mieszkańcom, jak ważne jest dbanie o jakość powietrza. W niektórych miastach w przestrzeni miejskiej pojawiły się maski antysmogowe – Wrocławianie mogli je zauważyć na twarzach słynnych na cały kraj krasnali.

Swoją manifestację zorganizował również Zagłębiowski Alarm Smogowy. Aktywiści pojawili się w centrum Sosnowca z maskami antysmogowymi na twarzach i transparentami w rękach. Ulotki z informacjami na temat smogu rozdawali uczniowie jednej z sosnowieckich podstawówek.

Dzień Czystego Powietrza był widoczny również w mniejszych miejscowościach. W Kozienicach Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przypomniała, że zanieczyszczenia przekładają się również na zdrowie i zaoferowała mieszkańcom darmowe badania EKG.

W obchody włączył się też Urząd Dzielnicy Praga-Północ w Warszawie, który rozdawał mieszkańcom darmowe sadzonki doskonale radzących sobie ze smogiem roślin pokojowych.

Dzień Czystego Powietrza został ustanowiony w 2005 roku przez Fundację „Arka”.  Jak piszą jej działacze: „Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna.”

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Martyn Jandula

Podziel się: