Udostępnij

Dzień dobry! SmogLab ma nową naczelną

03.02.2020

Drodzy Czytelnicy!

Kiedy ponad trzy lata temu zakładaliśmy niewielki blog o jakości powietrza, nie spodziewaliśmy się, że nasze dziecko tak urośnie. Że stanie się jednym z najchętniej czytanych portali o ekologii w Polsce. To wszystko zasługa zespołu dziennikarzy i Polskiego Alarmu Smogowego, ale przede wszystkim Tomasza Borejzy. To on wymyślił SmogLab, doprowadził do jego powstania i kierował nim do tej pory. Dzięki za to, Tomku! Zostaje w zespole redakcyjnym jako autor, a ja – dotychczasowa smoglabowa reporterka – przejmuję stery.

Zmiany na stanowisku redaktora naczelnego nie oznaczają, że zmienią się nasze priorytety. Nadal będziemy pisać o smogu i o klimacie. Dalej będą mogli Państwo przeczytać na SmogLabie pogłębione teksty naukowe, wywiady ze specjalistami, reportaże z miejsc, gdzie działalność człowieka degraduje przyrodę. Będziemy trzymać rękę na pulsie. Wierzę (choć może brzmieć to trochę patetycznie), że informowanie o tym, co dzieje się z naszą planetą, jest dziennikarskim przywilejem i obowiązkiem.

Szykują się też zmiany. Będzie więcej podcastów i więcej filmów (nasz film „Świat do naprawy” można obejrzeć TUTAJ). Będę starała się, żeby portal rósł w siłę i przynosił Państwu tematy do dyskusji. Żeby dzięki SmogLabowi kolejni Czytelnicy dowiadywali się o stanie planety i o tym, jakim powietrzem oddychamy.

Czekam też na sugestie od Państwa. Na tematy dotyczące małych i dużych miejscowości, na przyrodnicze problemy z każdej części Polski. Można się ze mną skontaktować mailowo pod adresem katarzyna.kojzar@smoglab.pl albo facebookowo na profilu SmogLabu.

Bardzo dziękuję za dotychczasowe komentarze i wiadomości. Dziękuję za czytanie naszych tekstów. I mam nadzieję, że zostaną Państwo z nami na dłużej.

Katarzyna Kojzar

fot. Joanna Urbaniec

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.