Udostępnij

„Dziennik Gazeta Prawna”: Import węgla do Polski w górę

27.03.2019

W styczniu do Polski importowano 1,96 mln ton węgla, z czego 1,29 mln ton z Rosji – wynika z nieopublikowanych jeszcze danych Eurostatu, o których informuje Dziennik Gazeta Prawna. To 0,5 mln ton więcej niż w tym samym czasie rekordowego roku 2018, w tym 0,2 mln ton więcej z Federacji Rosyjskiej. Tymczasem – według danych GUS – wydobycie węgla na terenie Polski sukcesywnie spada.

Według informacji – do których dotarli dziennikarze DGP – importowany w styczniu węgiel kosztował 813,9 mln zł, z czego 433,5 mln zł trafiło do Rosji. 14,3 mln zł miał natomiast kosztować przywieziony z Rosji antracyt (w ilości 25,4 tys. ton), który pochodzić mógł także z Donbasu.

Rosnący import

O rosnącym imporcie węgla do Polski pisaliśmy już wielokrotnie. W całym 2018 roku do Polski trafiło rekordowe 19,67 mln ton surowca, a więc o 52 proc. więcej niż w roku poprzednim. Wówczas import wyniósł 12,9 mln ton, natomiast w 2016 r. 8,3 mln ton węgla.

rekordowy import węgla do Polski

W ubiegłym roku  13,6 mln ton węgla (czyli 68 proc. importu) pochodziło z Federacji Rosyjskiej. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (1,53 mln ton), natomiast na trzecim Australia (1,48 mln ton). 1,3 mln ton czarnego surowca przybyło z kolei z Kolumbii.

Spadek wydobycia

Wydobycie węgla na terenie Polski spada natomiast sukcesywnie od kilku dekad, o czym więcej można przeczytać tutaj. Według opracowania portalu WysokieNapięcie w 2017 roku spadło ono do poziomu z lat 50-tych XX wieku.

W lutym tego roku wydobycie węgla kamiennego było niższe o 7,4 proc. w odniesieniu do tego samego okresu w roku poprzednim, natomiast węgla brunatnego niższe o 11,6 proc. – podał w poniedziałek portal BiznesAlert, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, BiznesAlert, WysokieNapięcie

Zdjęcie: Shutterstock/T.W. van Urk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.