Udostępnij

Dziś Światowy Dzień Długu Ekologicznego. Z powodu pandemii wypadł 3 tygodnie później

22.08.2020

W sobotę 22 sierpnia przypada w tym roku Światowy Dzień Długu Ekologicznego, co oznacza, że od teraz żyjemy na – swojego rodzaju – „ekologiczny kredyt”. Tym razem, ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, dzień ten wypadł 3 tygodnie później niż przed rokiem. By pomóc klimatowi i środowisku potrzeba jednak przemyślanego działania, nie katastrofy – twierdzą eksperci.

Światowy Dzień Długu Ekologicznego to symboliczny moment, w którym zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne w danym roku przekracza możliwości ich regeneracji. Przez resztę roku jako ludzkość żyjemy „na kredyt”, zaciągnięty wobec nas samych i przyszłych pokoleń. Data ta jest wyznacza od blisko pół wieku, w oparciu o dane m.in. na temat zużycia wody, wycinki drzew i emisji zanieczyszczeń.

I choć mówimy o szacunkach, a sam dzień ma wymiar symboliczny, niepokoić ma prawo jeden fakt: z dekady na dekadę wypada on coraz wcześniej. Jeszcze w latach 80-tych Światowy Dzień Długu Ekologicznego obchodziliśmy… w październiku. W ubiegłym roku było to natomiast 29 lipca.

Tym razem jest jednak nieco inaczej, ale jedynie za sprawą epidemii i bezprecedensowych ograniczeń. Wśród głównych przyczyn przesunięcia daty wskazuje się spowolnienie gospodarcze i ograniczenia w przemieszczaniu się, które przełożyły się bezpośrednio na spadek emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, a także zmniejszyły skalę pozyskiwania drewna na świecie.

Potrzeba nam planowania, nie katastrofy

„Pandemia koronawirusa spowodowała zmniejszenie śladu ekologicznego ludzkości. Prawdziwą równowagę, która pozwoli wszystkim na rozwój, można osiągnąć jedynie planując i wcielając w życie zmiany. Nie za sprawą katastrofy” – piszą w komunikacie eksperci z organizacji Global Footprint Network, którzy rokrocznie wyliczają datę Dnia Długu Ekologicznego.

Podobne wnioski wysnuć można z niedawnych badań opublikowanych w „Nature Climate Change”, według których tegoroczne ograniczenia będą mieć śladowy wpływ na spowolnienie ocieplenia planety. [O szczegółach informowaliśmy TUTAJ.]

„Dla planety to jak chwila oddechu i choć przyczyna jest dramatyczna – epidemia koronawirusa, pokazuje jak bardzo Ziemia potrzebuje odpocząć od naszej nadmiernej aktywności, naszej wszędobylskości” – mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. „Jeżeli ten oddech skończy się wraz z epidemią i wrócimy do tego co było, odsunięty w czasie Dzień Długu Ekologicznego będzie tylko jednorazową anomalią i wrócimy do przejadania zasobów z każdym rokiem wcześniej. Teraz jest czas na zieloną transformację gospodarki, skoro wirus zatrzymał nas w biegu” – podkreśla Karpa-Świderek.

_

Zdjęcie: Shutterstock/seligaa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.