Udostępnij

Ekipa z Hollywood wysadzi most, a ryby poczekają w basenie. Tak to widzi minister [KOMENTARZ]

05.08.2020

Twórcy nowego „Mission Impossible” chcą wysadzić most nad dolnośląskim Jeziorem Pilchowickim, ale zrobią to ekologicznie – przekonuje wiceminister kultury. Tylko że ekologia w tym przypadku nie wchodzi w grę – upiera się ekspertka z WWF. Komu wierzyć?

Temat jest dla mnie trudny, bo jestem fanem serii „Mission Impossible”. Filmowcy z każdym swoim dziełem wpadają na coraz bardziej szalone pomysły. Tom Cruise zwisa z najwyższego wieżowca na świecie, specjalnie uczy się pilotować śmigłowiec, walczy z przeciwnikami na dachu pędzącego pociągu TGV. Gwiazda serii robi to wszystko dla naszej rozrywki. I nie byłoby problemu, gdyby teraz twórcy nie planowali wysadzić w powietrze ponad stuletniego mostu w dolinie Bobru – znów dla rozrywki.


Plany filmowców zaniepokoiły miłośników kolei. W środowisku mówi się przede wszystkim o wartości konstrukcji dla polskiego dziedzictwa przemysłowego. To jednak tylko jedna część problemu. Elementy wysadzonego w powietrze mostu wpadną potem do Jeziora Pilchowickiego, niszcząc podwodną przyrodę. Według planów stanie się to w kwietniu, czyli w czasie tarła ryb (o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Ale nie ma się czym przejmować, bo przecież filmowcy przechodzą teraz na „green filming”, a najrzadsze gatunki ryb zostaną przeniesione do gigantycznego basenu. Do tego most zostanie dokładnie wyczyszczony, smar nie zanieczyści wody. Zniszczoną konstrukcję filmowcy mają odbudować. Dla fabryki snów to pestka, o czym w wywiadzie dla Wirtualnej Polski zapewniał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Oczywiście można na słowo uwierzyć politykowi. Postanowiłem jednak zasięgnąć alternatywnej opinii. Zdaniem Alicji Pawelec, specjalistki do spraw ochrony ekosystemów wodnych z WWF, wiceminister mówi o technologii, której… nie ma. Nie ma ludzkiej siły, która przeniosłaby wszystkie ryby i inne wodne żyjątka do basenu, gdzie mogą się zrelaksować i poczekać, aż Tom Cruise skończy robotę.

Zresztą Lewandowski nie ukrywa, że w basenie pierwszeństwo będą miały „unikalne” gatunki. Resztę można poświęcić. Dla rozrywki.

Komu wierzyć? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Bo przecież można teraz machnąć ręką i powiedzieć sobie, że to tylko kawałek jeziora, a korzyści będą większe. No bo dostaniemy za darmo nowy most, a Dolny Śląsk udający w filmie Szwajcarię przyciągnie turystów. Poza tym czeka na nas kawał solidnej rozrywki. A to ona dla hollywoodzkich twórców jest najważniejsza.

Zdjęcie: Artur Bogacki / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.