Udostępnij

Ekipa z Hollywood wysadzi most, a ryby poczekają w basenie. Tak to widzi minister [KOMENTARZ]

05.08.2020

Twórcy nowego „Mission Impossible” chcą wysadzić most nad dolnośląskim Jeziorem Pilchowickim, ale zrobią to ekologicznie – przekonuje wiceminister kultury. Tylko że ekologia w tym przypadku nie wchodzi w grę – upiera się ekspertka z WWF. Komu wierzyć?

Temat jest dla mnie trudny, bo jestem fanem serii „Mission Impossible”. Filmowcy z każdym swoim dziełem wpadają na coraz bardziej szalone pomysły. Tom Cruise zwisa z najwyższego wieżowca na świecie, specjalnie uczy się pilotować śmigłowiec, walczy z przeciwnikami na dachu pędzącego pociągu TGV. Gwiazda serii robi to wszystko dla naszej rozrywki. I nie byłoby problemu, gdyby teraz twórcy nie planowali wysadzić w powietrze ponad stuletniego mostu w dolinie Bobru – znów dla rozrywki.


Plany filmowców zaniepokoiły miłośników kolei. W środowisku mówi się przede wszystkim o wartości konstrukcji dla polskiego dziedzictwa przemysłowego. To jednak tylko jedna część problemu. Elementy wysadzonego w powietrze mostu wpadną potem do Jeziora Pilchowickiego, niszcząc podwodną przyrodę. Według planów stanie się to w kwietniu, czyli w czasie tarła ryb (o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Ale nie ma się czym przejmować, bo przecież filmowcy przechodzą teraz na „green filming”, a najrzadsze gatunki ryb zostaną przeniesione do gigantycznego basenu. Do tego most zostanie dokładnie wyczyszczony, smar nie zanieczyści wody. Zniszczoną konstrukcję filmowcy mają odbudować. Dla fabryki snów to pestka, o czym w wywiadzie dla Wirtualnej Polski zapewniał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Oczywiście można na słowo uwierzyć politykowi. Postanowiłem jednak zasięgnąć alternatywnej opinii. Zdaniem Alicji Pawelec, specjalistki do spraw ochrony ekosystemów wodnych z WWF, wiceminister mówi o technologii, której… nie ma. Nie ma ludzkiej siły, która przeniosłaby wszystkie ryby i inne wodne żyjątka do basenu, gdzie mogą się zrelaksować i poczekać, aż Tom Cruise skończy robotę.

Zresztą Lewandowski nie ukrywa, że w basenie pierwszeństwo będą miały „unikalne” gatunki. Resztę można poświęcić. Dla rozrywki.

Komu wierzyć? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Bo przecież można teraz machnąć ręką i powiedzieć sobie, że to tylko kawałek jeziora, a korzyści będą większe. No bo dostaniemy za darmo nowy most, a Dolny Śląsk udający w filmie Szwajcarię przyciągnie turystów. Poza tym czeka na nas kawał solidnej rozrywki. A to ona dla hollywoodzkich twórców jest najważniejsza.

Zdjęcie: Artur Bogacki / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.