Udostępnij

Ekolodzy przeciwko specustawie górniczej. „Wadliwe prawo, które pogłębia uzależnienie od węgla”

10.10.2019

Organizacje ekologiczne przygotowały list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przekonują o szkodliwości tzw. „specustawy węglowej” (nazywanej też „górniczą”). Na dzień po wyborach zaplanowano pierwsze czytanie. Jeśli projekt przejdzie, kopalnie będą mogły powstawać nawet tam, gdzie nie przewiduje ich plan zagospodarowania. Specustawa odbierze także głos mieszkańcom i gminom przeciwnym eksploatacji węgla na ich terenie.  

Przypomnijmy: specustawa ma zmienić zasady wydawania zgód na otwarcie nowych kopalni węgla kamiennego albo brunatnego. Dziś nie można rozpocząć takiej inwestycji, jeśli nie jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Obecnie w każdej z takich spraw kluczowy jest głos gminy oraz mieszkańców, którzy najmocniej odczują skutki wydobycia węgla w pobliżu ich domów. Według zasad proponowanych przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, w procesie decyzyjnym miałby brać udział jedynie inwestor, a Ministerstwo Środowiska mogłoby wydawać zgodę na wydobycie pomimo sprzeciwu samorządów i nawet tam, gdzie nie pozwala na to plan czy studium.

-Ponadto, decyzja wyłącza stosowanie aktów planowania przestrzennego, których uchwalenie poprzedzone zostało wymaganą przez prawo UE strategiczną oceną oddziaływania na środowisko. Decyzja ta może zostać wydana bez uwzględnienia ochrony gatunków i siedlisk w ramach obszarów Natura 2000. Takich wątpliwości jest wiele – mówił w rozmowie ze SmogLabem radca prawny Miłosz Jakubowski z Fundacji Frank Bold. 

Proponowana nowela od razu wywołała falę kontrowersji.

Na Górnym Śląsku powstała nawet koalicja lokalnych organizacji prośrodowiskowych, które chcą razem działać przeciwko budowie kolejnych kopalni – a takie mogłyby powstać na przykład w Rybniku czy w Imielinie. W odpowiedzi na te obawy, do Rybnika przyjechał wiceminister energii Adam Gawęda i przekonywał, że śląskie złoża nie są na liście priorytetów, więc mieszkańcy nie mają się o co martwić. Podkreślał także, że w całej specustawie chodzi przede wszystkim o odkrywkę Złoczew, której sprzeciwiała się grupa lokalnych rolników. 

Po konferencji wiceministra Zbigniew Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego mówił lokalnym mediom, że zapewnienia Gawędy go nie uspokajają. Uspokoi go jedynie rezygnacja z tej noweli.

Do akcji protestacyjnej dołączają ogólnopolskie organizacje zajmujące się ekologią i ochroną przyrody.

„Wejście w życie specustawy węglowej oznacza dla obywateli i władz lokalnych zablokowanie jedynej drogi pozwalającej bronić ich domów, ziemi, tradycji i małych ojczyzn przed stratami, jakie przynosi eksploatacja węgla kamiennego i brunatnego. Jeżeli projekt wejdzie w życie, zainteresowani obywatele stracą możliwość konsultowania i wyrażenia sprzeciwu wobec budowy nowych lub poszerzania istniejących kopalni. Wejście w życie proponowanych zmian będzie też daleko idącym naruszeniem idei samorządności, ponieważ w praktyce prowadzić one będą do uniemożliwienia władzom lokalnym podejmowania decyzji w sprawach, które należą do ich podstawowych kompetencji” – czytamy w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. (cała treść dostępna TUTAJ)

Pod listem podpisali się: WWF Polska, Frank Bold, Towarzystwo na Rzecz Ziemi, Greenpeace, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot i Stowarzyszenie Wspólna Ziemia.

Aktywiści przekonują premiera, że specustawa jest dla Polski szkodliwa i namawiają do jej zablokowania. Zaznaczają, że „jest to próba obejścia rządowego procesu legislacyjnego i związanego z nim obowiązku poddania projektu konsultacjom społecznym”.

W liście piszą również o ogólnoświatowym trendzie odchodzenia od węgla w obliczu zmian klimatycznych. „Tymczasem projekt tzw. specustawy węglowej pchnie Polskę wiele lat wstecz w realizacji polityki klimatyczno-energetycznej, a także znacząco pogorszy stan zasobów wód w naszym kraju, szczególnie wód podziemnych, które mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego w związku z rosnącym zagrożeniem suszą”.

Pierwsze czytanie projektu specustawy zaplanowano na 14 października. Drugie – na 15.

Zdjęcie: Tomasz Waśniewski/materiały prasowe WWF

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.