Udostępnij

Chińczycy opracowali plastik rozkładający się w tydzień. Problem? Ograniczone zastosowanie

28.07.2021

Zamiast dziesiątek, a nawet setek lat – zaledwie siedem dni. Tyle ma trwać proces rozkładania się tworzywa sztucznego opracowanego przez chińskich naukowców. O sukcesie donoszą amerykańskie magazyny naukowe, choć twórcy przyznają, że nowy, „ekologiczny” plastik będzie miał ograniczone zastosowanie.

Jednorazowa, foliowa siatka może rozkładać się nawet 300 lat. W przypadku plastikowych butelek czas ten wynosi do 500 lat. Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Wuhan twierdzą, że opracowanemu przez nich materiałowi zajmuje to zaledwie tydzień. O efektach ich pracy pisze między innymi amerykański „Journal of the American Chemical Society” i biuletyn National Academy of Sciences.

Czytaj również: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Jak czytamy, rozkład zachodzi przy kontakcie materiału ze światłem słonecznym i powietrzem. W wyniku tej reakcji powstaje kwas bursztynowy, powszechnie występujący w przyrodzie i będący składnikiem wielu suplementów diety. „Ekologiczny” plastik rozpada się w wyniku procesów oksydacyjnych. W ich wyniku czerwony materiał blednie, by ostatecznie się rozpaść.

Eugene Chen, jeden z członków zespołu pracującego nad nowym materiałem, nazwał go „niemal idealnym plastikiem”. Tworzywo ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie nadaje się do produkcji butelek czy jednorazowych toreb, które przed użyciem mają długotrwały kontakt z powietrzem i słońcem.

Naukowcy twierdzą jednak, że będą mogli połączyć „ekologiczny” plastik z innymi biodegradowalnymi materiałami. Dzięki temu przyspieszą proces ich rozkładania się. Materiał mógłby przydać się również do budowy urządzeń elektronicznych. Tworzywo odizolowane od światła i powietrza w ich obudowie mogłoby według jego twórców przetrwać dwa lata. Uczeni nie kryją jednak, że wprowadzenie ich wynalazku na rynek nie będzie łatwe – może zająć od pięciu do nawet dziesięciu lat.

Źródło zdjęcia: Larina Marina / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.