Udostępnij

Smog zabił 9-latkę. „Mojej córki już nie ma, ale WY macie o kogo walczyć”

15.02.2023

Ella jest pierwszą osobą na świecie, w której akcie zgonu zanieczyszczenie powietrza zostało wymienione jako przyczyna śmierci. Dziewczynka żyła w bezpośredniej okolicy południowej obwodnicy Londynu.

Ella była wesołym, zdrowym dzieckiem. Uwielbiała pływanie, gimnastykę i czytanie. Jej wielkim marzeniem było zostanie lekarką pogotowia lotniczego i ratowanie ludzi w trudnodostępnych miejscach. Jednak radość życia skończyła się, gdy w wieku 7 lat zachorowała na astmę. Dwa lata później, po ponad 30 hospitalizacjach dziewczynka zmarła. Dziś mija 10 lat od tej tragedii.

Diagnoza: astma

– Moja córka Ella była radosnym, szczęśliwym dzieckiem dorastającym w południowo-wschodnim Londynie. Kilka tygodni po swoich dziewiątych urodzinach doznała śmiertelnego ataku astmy – mówi Rosamund Adoo Kissi Debrah, mama zmarłej.

Trzy miesiące przed swoimi siódmymi urodzinami u Elli rozwinęła się infekcja w obrębie klatki piersiowej, która przekształciła się w uporczywy kaszel. Brzmiało to jak krztusiec, ale lekarz zdiagnozował u niej astmę. Rosamund początkowo nie przejmowała się wzmianką o tej powszechnej dolegliwości wieku dziecięcego. 5,4 mln osób w Wielkiej Brytanii cierpi na astmę, z czego 1,1 mln to dzieci. Ich życie toczyło się więc normalnie. Wkrótce po zdiagnozowaniu astmy Ella kaszlała tak bardzo, że straciła przytomność. Cierpiała na „omdlenia z kaszlu” spowodowane brakiem tlenu w mózgu. Na szczęście sąsiad z umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy był blisko i mógł reanimować. Została przyjęta do szpitala i wypisana następnego dnia, ale tydzień później sytuacja się powtórzyła. Tym razem wprowadzono ją w śpiączkę farmakologiczną i obudziła się trzy dni później. Z żyjącego pełnią życia, zdrowego dziecka stała się osobą niepełnosprawną z powodu astmy.

15. lutego 2013 r. dziewczynka zmarła wskutek śmiertelnego ataku astmy. Na pierwotnym akcie zgonu jako przyczynę śmierci wpisano ostrą niewydolność oddechową. Nie było wtedy mowy o zanieczyszczeniu powietrza jako powodzie śmierci dziecka. Dopiero po latach prawda wyszła na jaw.

W grudniu 2020 r. drugie dochodzenie w sprawie śmierci Elli wykazało, że zmarła na astmę, do której przyczyniła się ekspozycja na nadmierne zanieczyszczenie powietrza. Jej głównym źródłem narażenia były emisje z transportu.

Przyczyna śmierci: ostra niewydolność oddechowa

Rosamund, mimo traumatycznego przeżycia, którego doświadczyła, nie pogrążyła się w wieloletniej, niszczącej żałobie. Postanowiła przekuć osobistą tragedię w coś dobrego i walczyć o czyste powietrze dla innych. Założyła więc fundację Elli Roberty. Udało się to w dniu, w którym dziewczynka skończyłaby 10 lat.

Czytaj także: Brudne powietrze w Europie wciąż zabija. Widać też wpływ pandemii

Kamila Kadzidłowska z Rodziców dla Klimatu miała możliwość spotkać się z nią osobiście. – Kilkakrotnie spotykałyśmy się online oraz na żywo, m.in. w Glasgow podczas konferencji klimatycznej COP26 w 2021 r. i przy okazji konferencji Sztokholm+50 w czerwcu 2022 r. Zawsze przy okazji działań na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza w kontekście ich wpływu na zdrowie dzieci.

– Rosamund Kissi-Debrah odgrywa w tych działaniach kluczową rolę. Jest mocnym głosem matki, która zapłaciła największą cenę za lekceważenie norm jakości powietrza przez władze. Jako czujny rodzic, Rosamund wcześnie dostrzegła związek pomiędzy atakami astmy u córki, a przekroczonymi normami zanieczyszczeń z transportu w południowym Londynie. Alarmowała o tym władze, próbowała działać, ale osoby decyzyjne bagatelizowały problem – mówi SmogLabowi.

Śledztwo: narażenie na nadmierne zanieczyszczenie powietrza

Śledztwo trwało 9 dni. Koroner Philip Barlow stwierdził:

„Zanieczyszczenie powietrza było istotnym czynnikiem przyczyniającym się zarówno do wywołania, jak i zaostrzenia jej astmy. W trakcie swojej choroby w latach 2010-2013 była narażona na poziomy dwutlenku azotu i cząstek stałych przekraczające wytyczne WHO. Głównym źródłem jej narażenia były emisje drogowe. 

 class=
Ella Kissi-Debrah była uśmiechniętym dzieckiem.

W tym okresie uznano, że nie udało się obniżyć poziomu NO2 do limitów określonych przez prawo unijne i krajowe, co prawdopodobnie przyczyniło się do jej śmierci. Matka Elli nie otrzymała informacji o zagrożeniach dla zdrowia związanych z zanieczyszczeniem powietrza i jego potencjale zaostrzenia astmy. Gdyby otrzymała te informacje, podjęłaby kroki, które być może zapobiegły śmierci Elli.”

Jego wniosek był następujący: „Ella zmarła na astmę, do której przyczyniło się narażenie na nadmierne zanieczyszczenie powietrza”.

Dodał, że „nadmierny poziom dwutlenku azotu i cząstek stałych, PM10 i PM2,5, stanowi zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci z astmą” oraz że „wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie jest znany od wielu lat”. Sprawa przeszła do historii prawa, orzekając, że zanieczyszczenie powietrza było jedną z przyczyn śmierci dziewięciolatki.

Matka zmarłej Elli walczy o zdrowie innych dzieci

Rosamund nie pogrążyła się w depresji, zaczęła działać.

– Utworzyła fundację imienia Elli Roberty, której celem było, po pierwsze poznanie przyczyny przedwczesnej śmierci Elli, a po drugie, walka o prawo każdego dziecka do oddychania czystym powietrzem. Najpierw tylko w południowym Londynie, potem szerzej – całej Wielkiej Brytanii.

Po latach stała się inspiracją do działania dla rodziców na całym świecie, także w Polsce.

– Rosamund zna sytuację fatalnej jakości powietrza w Polsce i mocno kibicuje działaniom Rodziców Dla Klimatu. Chciałaby tu przyjechać, porozmawiać osobiście z rodzicami małych astmatyków i dzieci cierpiących z powodu innych schorzeń wynikających z fatalnej jakości powietrza, jakim oddychamy. Póki co nie miała takiej okazji. Jednak podczas jednego z naszych spotkań nagrała dla rodziców z Polski krótką wiadomość, której puenta mocno zapadła mi w pamięć: ,,Mojej córki już z nami nie ma, ale WY macie o kogo walczyć”. 

Żeby tragedia Elli coś zmieniła

Czy ktokolwiek odpowiedział za przekroczenia norm jakości powietrza w okolicy Londynu? Zapytaliśmy o to przedstawicielkę Rodziców dla Klimatu.

 – Niestety, póki co żadna instytucja nie została pociągnięta do odpowiedzialności, bo – podobnie jak w Polsce – prawo krajowe albo rozmywa odpowiedzialność za fatalną jakość powietrza, albo chroni podmioty za to odpowiedzialne. 

Między innymi dlatego Rosamund zainicjowała prace nad ustawą o czystym powietrzu jako niezbywalnym prawie człowieka, znaną w Wielkiej Brytanii jako ustawa Elli.

– Jako Rodzice dla Klimatu jesteśmy wściekli, że prawo do oddychania czystym powietrzem – fundament zdrowego rozwoju dla każdego dziecka – nie jest w Polsce chronione – mówi Kadzidłowska. 

Zadbać o bezpieczeństwo dzieci i wpływać na władze

Jakie główne postulaty aktywistów i ekologów wysuwają się z tej tragicznej sprawy? Co my, jako rodzice, możemy robić, żeby nie narażać naszych dzieci na skutki złej jakości powietrza?

– Wspólnie opracowaliśmy krótki poradnik dla rodziców. Apelujemy, aby przed wyjściem z domu koniecznie sprawdzać jakość powietrza. W przypadku złej jakości – lepiej zostać w domu lub ograniczyć pobyt na dworze do minimum zabezpieczając się odpowiednimi maseczkami – dodaje.

Sugeruje też, aby postarać się o oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których dzieci spędzają wiele godzin. Co jeszcze można zrobić?

– Na pewno wywierać presję na władze naszych miast, żeby robiły jak najwięcej, aby tego ruchu samochodowego w miastach było jak najmniej. A więc żeby pojawiały się dobre alternatywy w postaci komunikacji zbiorowej czy dobrej sieci dróg rowerowych. Ale też żeby transport samochodowy był ograniczany – tłumaczy Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Druga rzecz, o której mówi nasza rozmówczyni, to proste, dostępne rozwiązanie, czyli Strefy Czystego Transportu wdrażane na jak największych powierzchniach miast. – One może nie ograniczają jako takiego ruchu samochodowego, ale przede wszystkim ograniczają ruch tych aut, które powodują największe zanieczyszczenie powietrza, czyli z silnikami Diesla, które emitują najwięcej pyłów i tlenków azotu. – Musimy po prostu walczyć o swoje prawo do oddychania czystym powietrzem.

Czytaj także: Smog może nie tylko szkodzić przez lata, ale i zabijać nagle

Zdjęcie tytułowe: Rodzice dla Klimatu

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.