Udostępnij

Smog może nie tylko szkodzić przez lata, ale i zabijać nagle. Przy złej jakości powietrza odnotowano wzrost liczby zawałów, udarów i ostrych ataków astmy

21.10.2019

O tym, że długofalowe narażenie na zanieczyszczenia powietrza stopniowo pogarsza stan zdrowia, w różnych aspektach, pisano już wiele. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu King’s College London zwracają uwagę na znacznie bliższe ryzyko: z opublikowanego przez nich raportu wynika, że przy złej jakości powietrza notowanych jest więcej przypadków zawałów serca, udarów mózgu i ostrych ataków astmy. 

Zespół badawczy z King’s College London opublikował w poniedziałek wstępne wnioski ze swoich badań dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Przeanalizowane zostały dane pochodzące z Londynu, Birmingham, Bristolu, Derby, Liverpoolu, Manchesteru, Nottingham, Oxfordu i Southampton. W oparciu o statystyki wezwań pogotowania ratunkowego we wspomnianych miastach stwierdzono, że w dni, w których powietrze było wysoce zanieczyszczone, więcej było przypadków zawałów serca oraz udarów. Tendencji tej nie odnotowano jedynie w mieście Derby.

Zaobserwowana tendencja sugeruje, że większa liczba problemów ze zdrowiem może mieć związek ze smogiem, co potwierdzałoby wyniki innych, wcześniejszych badań, mówiących o bieżącym wpływie zanieczyszczeń na stan zdrowa. Naukowcy podkreślają w raporcie, że dla wielu osób wiedza o długofalowych skutkach narażenia na złej jakości powietrze może wydawać się zbyt abstrakcyjna: ciężko wyobrazić sobie statystyczną utratę kilku lat życia czy to, że konkretnej chorobie ujawniającej się po latach winny jest akurat smog. Dlatego postanowili przyjrzeć się także bieżącym skutkom zanieczyszczeń dla zdrowia publicznego.

By uświadomić społeczeństwu skalę problemu, naukowcy z Londynu policzyli przypadki w ciągu roku, których teoretycznie mogłoby nie być, gdyby jakość powietrza we wspomnianych miastach była lepsza. Wśród nich znalazły się dodatkowe 124 zatrzymania akcji serca u osób, które nie są już w szpitalu, 231 przypadków udaru mózgu, a także 193 osób (dzieci i dorosłych) przyjętych do szpitala z powodu ataku astmy.

Wstępne wyniki badań zostały opublikowane w formie raportu, na kilka dni przed szczytem zorganizowanym przez burmistrza Londynu, Sadiqa Khana, który dotyczyć będzie problemów miast z jakością powietrza. Pełne wyniki badań zostaną opublikowane wkrótce.

 

Z raportem naukowców z King’s College London (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.