Udostępnij

Właściciel Empire State Building stawia na energię z OZE. Słynny wieżowiec jest zasilany wiatrem

15.02.2021

Spółka Empire State Realty Trust ogłosiła, że słynny wieżowiec i inne jej biurowce są od teraz zasilane czystą energią, pochodzącą z farm wiatrowych. Tym samym firma stała się największym właścicielem nieruchomości pod wynajem w Stanach Zjednoczonych, który opiera swoją działalność na energii ze źródeł odnawialnych.

Dzięki umowie, którą sfinalizowano w ubiegłym tygodniu, właściciel słynnego Empire State Building może pochwalić się, że jego budynki są w całości zasilane ze źródeł odnawialnych. Choć sam ESB już od dekady opierał swoje funkcjonowanie na energii z farm wiatrowych, teraz współpraca z Green Mountain Energy została poszerzona o inne biurowce spółki, znajdujące się w stanach Nowy Jork i Connecticut.

Tym samym spółka Empire State Reality Trust stała się największym właścicielem nieruchomości pod wynajem w Stanach Zjednoczonych, który w całości zasila swoje budynki ze źródeł odnawialnych. Wspomniany kontrakt na dostawy energii dotyczy najbliższych trzech lat. Firma wylicza, że dzięki niemu uda się uniknąć emisji ponad 200 tysięcy ton dwutlenku. Porównać to można z ilością CO2, którą w ciągu całego roku produkują nowojorskie taksówki.

Czytaj także: Stany Zjednoczone mogą dekarbonizować gospodarkę do 2050 roku. I na tym skorzystać

„Kontynuujemy wzrost zaangażowania w rozwiązania, które zmniejszają nasz wpływ na środowisko. Nasi najemcy pracują teraz w biurach neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla” – powiedziała w oświadczeniu Dana Robbins Schneider, dyrektor ds. energii i zrównoważonego rozwoju i ESG.

Decyzja o zakupie energii z OZE wpisuje się w trend, za którym podąża wiele amerykańskich spółek, a także władze stanu Nowy Jork. W ubiegłym miesiącu gubernator Andrew Cuomo ogłosił plan, według którego do 2030 roku udział OZE w miksie energetycznym stanu ma wynosić 70 procent. To na razie najbardziej ambitny cel transformacji energetycznej w USA, ustanowiony na poziomie stanowym.

_

Zdjęcie: Shutterstock/mariakray

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.