Udostępnij

Energia i woda pitna z jednego urządzenia? Naukowcy proponują, by bardziej wykorzystać potencjał słońca

10.07.2019

Naukowcy pracujący w King Abdullah University of Science and Technology – działającym się w saudyjskim Thuwalu – opublikowali projekt rozwiązania, które może okazać się pomocne dla społeczności borykających się z niedoborem wody pitnej. W artykule opublikowanym w „Nature Communications” piszą o urządzeniu, które pozwoli na równoczesne odsalanie wody i pozyskiwanie energii elektrycznej. A wszystko dzięki słońcu.

Zespół naukowców pracujących na saudyjskim uniwersytecie opisał swoje urządzenie w czasopiśmie „Nature Communications”. Jak twierdzą konstruktorzy, zaproponowane rozwiązanie może ułatwić życie wielu społecznościom, codziennie przebywającym daleką drogę, by uzyskać zdatną wypicia wodę.

Jak możemy dowiedzieć się z artykułu, zarówno uzdatnianie wody, jak i produkcja energii elektrycznej, z wykorzystaniem energii słonecznej, nie są niczym nowym. Naukowcom udało się jednak skutecznie połączyć obydwa procesy, co pozwolić ma „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Szczególnie chwalą się wydajnością urządzenia, dorównującą konkurentom wykorzystującym słońce tylko do uzyskiwania jednego z zasobów – wody lub energii elektrycznej.

Pomysł jest ciekawy w kontekście kryzysu klimatycznego: urządzenie to jednocześnie alternatywa dla paliw kopalnych, jak również źródło wody, stanowiącej w wielu rejonach świata towar deficytowy.

Woda i energia

Autorzy artykułu, opublikowanego we wtorek, zwracają uwagę na związek między pozyskiwaniem wody oraz produkcją energii we współczesnym świecie. W Europie i USA 50 proc. pobieranej wody jest zużywanych w związku z produkcją energii elektrycznej, natomiast w krajach, gdzie występują niedobory wody, ogromne ilości energii są wykorzystywane do jej pozyskania. Na przykład w krajach arabskich 15 proc. energii el. zużywa się, by otrzymać pitną wodę.

Propozycja chińsko-saudyjskiego zespołu polega na równoczesnym otrzymywaniu obydwu zasobów. Urządzenie, adresowane do krajów leżących nad akwenami morskimi czy oceanami, pozwalać ma na uzdatnianie wody morskiej w trakcie pozyskiwania energii ze słońca.

Dwa w jednym

Działanie zaprezentowanego urządzenia opiera się na wykorzystaniu ciepła, będącego produktem ubocznym pracy ogniw fotowoltaicznych. Energia ta służy podgrzaniu wody, która – mówiąc najprościej – przechodzi w stan lotny, by następnie skroplić się w formie nadającej się do spożycia. Jak wynika z przedstawionych przez naukowców analiz, rozwiązanie to pozwala zarówno na odsolenie, jak i oczyszczenie wody z zanieczyszczeń metalami ciężkimi.

By maksymalnie wykorzystać energię, urządzenie składa się z kilku warstw, w których zachodzi wspomniany proces. Znajdują się one pod panelem fotowoltaicznym, służącym produkcji energii elektrycznej.

 

Z całością artykułu (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródło: Nature Communications

Zdjęcie: Shutterstock/Avigator Fortuner

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.