Udostępnij

Prawie pięciomilionowe miasto bez wody. „Mieszanka nadmiernej konsumpcji i niewielkich opadów deszczu”

24.06.2019

Blisko pięciomilionowe miasto Chennai – znane również pod dawną, kolonialną nazwą Madras – cierpi na poważny niedobór słodkiej wody. Większość mieszkańców szóstego co do wielkości miasta Indii, leżącego w południowym dystrykcie Tamil Nadu, uzależniona jest od transportów wody organizowanych przez władze. Codziennością stało się wielogodzinne oczekiwanie na wodę, a związany z suszą kryzys roznieca lokalne spory – między mieszkańcami, a także partiami politycznymi regionu.

W Chennai w ciągu ostatnich 60 lat odnotowano wzrost średniej temperatury o 1,3 st. Celsjusza – wynika z badań opublikowanych w „Theoretical and Applied Climatology”. Bezpośrednią przyczyną kryzysu jest natomiast brak opadów od około 200 dni. Ponadto, także wcześniejsza pora monsunowa była wyjątkowo sucha. Doprowadziło to do wysuszenia głównych zbiorników miasta, co zmusiło władze do importu wody z zewnątrz.

Nadmierna konsumpcja i brak opadów

„Problem nękający Chennai to mieszanka nadmiernej konsumpcji i niewielkich opadów deszczu w północno-wschodnim monsunie w 2018 roku” – powiedział Raj Bhagat, ekspert World Resources Institute, cytowany przez portal Gizmodo. „Miasto i jego sąsiedztwo doświadczyły ogromnego wzrostu we wszystkich sektorach w ciągu ostatniego stulecia, co spowodowało masowe [zwiększenie] zużycia wody”.

Tak na przestrzeni niecałego roku zmienił się jeden ze zbiorników wodnych, z którego do tej pory zaopatrywano miasto:

[Tematu nadmiernej konsumpcji – w kontekście dzisiejszych problemów ekologicznych – dotyczyła nasza rozmowa z dr. hab. Pauliną Kramarz, prof. UJ. Z jej treścią zapoznać można się tutaj].

Bezcenna woda

Jak podaje CNN, w związku z kryzysem pojawiają się napięcia pomiędzy mieszkańcami Chennai. Odnotowano przypadki porwań ciężarówek z wodą.

Ponad 800 tys. ludzi mieszka tam w slamsach i (w związku z sytuacją materialną) zdani są wyłącznie na transporty organizowane przez władze. Bogatsi mieszkańcy korzystają za to z prywatnych dostaw, jednak i oni muszą czekać nawet kilka dni na wodę. Niedobór wody przekłada się ponadto na wzrost jej ceny. Jak relacjonuje jedna z mieszkanek Chennai, w rozmowie z BBC, obecnie za wodę musi płacić czterokrotnie więcej niż jeszcze przed kilkoma tygodniami.

Kryzys wodny stał się też zarzewiem lokalnego sporu politycznego. Opozycyjna partia DMK  wyszła w weekend na ulice, by zaprotestować przeciwko działaniom partii AIADMK, rządzącej w stanie Tamil Nadu. Punktem zapalnym stała się decyzja władz lokalnych, w świetle której woda do Chennai ma być transportowana z Jolarpettai, leżącego w dystrykcie Vellore. Zdaniem DMK doprowadzi to do kryzysu wodnego w sąsiednim regionie.

Jak wynika z tegorocznych badań, w związku ze zmianami klimatycznymi problem z dostępem do wody w Indiach znacząco się pogłębi. Topnieją bowiem lodowce w Himalajach, będące głównym źródłem dla indyjskich rzek. Szacuje się, że z tego powodu wody może brakować nawet 2 miliardom ludzi – m.in. w Indiach, Chinach, Pakistanie. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj]

[Problem z dostępem do wody mogą mieć wkrótce także Polacy, czego dotyczyła nasza rozmowa z prof. Pawłem Rowińskim, wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk].

 

Źródła: Theoretical and Applied ClimatologyGizmodoCNN, BBC, India Today

Zdjęcie: Shutterstock/Jayakumar

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.