Udostępnij

Europa codziennie „spala” w autach 15 mln bochenków chleba

29.03.2022

Zbliża się światowy kryzys żywnościowy. Kluczowe dostawy zbóż z Ukrainy i Rosji załamały się. Mimo to, europejskie lobby biopaliw naciska na większe spalanie upraw.

Ilość pszenicy przetwarzanej codziennie na paliwo, pozwoliłaby upiec 15 mln bochenków chleba. To z kolei pomogłoby wyżywić mieszkańców krajów najbardziej narażonych na katastrofalny głód. Rosnące ceny żywności oraz chęć uzależnienia się od rosyjskich paliw napędzają niemoralne, błędne decyzje.

Biopaliwa w czasach kryzysu żywnościowego

Nowe badanie pokazuje, że Europa codziennie przetwarza 10 000 ton pszenicy w etanol do użytku w samochodach. Jest to odpowiednik 15 mln bochenków chleba. Dane te bazują na porównaniu do typowego bochenka chleba ważącego 750 g. Transport & Environment (T&E), który przeprowadził badanie, wzywa do zaprzestania spalania pszenicy i innych roślin spożywczych jako biopaliwa. Określił dążenie lobby biopaliwowego do zwiększenia produkcji jako „niemoralne” w czasie dotkliwych globalnych niedoborów żywności.

Widmo światowego głodu w dobie wojny w Ukrainie dotyczy szczególnie krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Szerzej pisaliśmy o tym niedawno w tekście „Co dziesiąty bochenek chleba jest wypiekany z ukraińskiej mąki”. Najbardziej zagrożone najuboższe państwa.

Biopaliwa vs. produkcja żywności

Coraz częściej pojawiają się wezwania, by zastąpić rosyjską ropę biopaliwami wytwarzanymi z upraw tj. pszenica, kukurydza, jęczmień, słonecznik, rzepak i inne oleje roślinne. Jest to zauważalne szczególnie wśród europejskich lobby biopaliwowych – ePure i European Biodiesel Board. Dzieje się tak pomimo rosnących cen żywności. Panująca drożyzna to skutek inwazji Putina na Ukrainę. Zapoczątkowana przez Rosję wojna zdziesiątkowała tzw. spichlerz Europy. Ukraina i Rosja razem dostarczają ok. 25 proc. pszenicy oraz jęczmienia sprzedawanych na całym świecie, 15 proc. kukurydzy i ponad 60 proc. oleju słonecznikowego.

– Każdego roku spalamy miliony ton pszenicy i innych ważnych zbóż, aby napędzać nasze samochody. Jest to nie do przyjęcia w obliczu światowego kryzysu żywnościowego – powiedział Maik Marahrens, kierownik ds. biopaliw w T&E. – Rządy muszą pilnie zaprzestać spalania upraw żywności w samochodach, aby zmniejszyć presję na dostawy – dodał. Sytuację określił jako krytyczną.

Zaprzestanie używania pszenicy jako biopaliwa uratowałoby ludzkie życia

Według badania, usunięcie pszenicy z europejskich biopaliw zrównoważyłoby ponad 20 proc. obecnie załamanych dostaw ukraińskiej pszenicy na rynek światowy. W krajach takich jak Egipt, który importuje ponad 60 proc. swojej pszenicy, głównie z Rosji i Ukrainy, te dodatkowe dostawy na rynek uratowałyby życie wielu ludziom.

W czwartek (24.03) grupa wiodących europejskich organizacji pozarządowych, w tym T&E, wezwała rządy do natychmiastowego zaprzestania wykorzystywania upraw roślin spożywczych jako paliwa. Ich zdaniem, zapewnienie stabilnych dostaw energii dla ludzi i gospodarki nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa żywnościowego. Nie może też powodować, że wzrost cen żywności wymknie się spod kontroli.

Niemoralne naciski lobbystów, gdy światu grozi głód

Nawet gdyby Europa podwoiła ilość gruntów rolnych, przeznaczanych na uprawę roślin pod biopaliwa, zastąpiłoby to tylko 7 proc. unijnego importu ropy z Rosji. Mowa o minimum 10 proc. gruntów rolnych UE przeznaczonych na uprawy. Zastąpienie całego importu ropy z Rosji biopaliwami z własnej produkcji wymagałoby co najmniej 2/3 gruntów rolnych w bloku.

 – Branża biopaliw nasila swoje wysiłki lobbingowe. Wszystko po to, żeby naciskać na zużycie większej ilości zbóż, takich jak pszenica i kukurydza, żeby zastąpić rosyjską ropę. W ten sposób cynicznie wykorzystuje obawy ludzi dotyczące cen paliw, stawiając zysk ponad bezpieczeństwem żywnościowym. To niemoralne, podczas gdy miliony ludzi na całym świecie nie mogą sobie pozwolić nawet na bochenek chleba – podsumował Maik Marahrens.

Źródło: Transport & Environment

Zdjęcie tytułowe: didsq/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.