Udostępnij

Europa najszybciej ocieplającym się kontynentem. W 2021 roku ucierpiały setki tysięcy obywateli

12.11.2022

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem – wynika z opublikowanego właśnie raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej i unijnego programu Copernicus. Bezpośrednie skutki zmian klimatu dotknęły w 2021 roku setek tysięcy obywateli Starego Kontynentu. Choć Europa jest liderem w ograniczaniu emisji CO2, a także przynależy do bogatszej części świata i uchodzi za lepiej przygotowaną, również nie jest bezpieczna wobec ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i unijnego programu badawczego Copernicus przygotowali pierwszą edycję raportu dotyczącego zmian klimatycznych w Europie.

Publikacja ukazuje się na kilka dni przed szczytem COP27 w Sharm–El-Sheikh, co stwarza okazję do dyskusji wokół jej ustaleń. Szczególnie, że Stary Kontynent okazuje się najszybciej ocieplającym się regionem WMO.

Lider dekarbonizacji ociepla się najszybciej. W 2021 roku ucierpiały setki tysięcy osób

Raport stwierdza, że ​​w ciągu ostatnich trzech dekad temperatury w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej, czyniąc Europę najszybciej ocieplającym się regionem WMO. Nie oznacza to oczywiście, że skutki będą bardziej dotkliwe niż w strefie międzyzwrotnikowej. Zmiana klimatu zachodzi jednak również na Starym Kontynencie, wiążąc się z realnymi skutkami.

Wskazano przy tym, że liczbę osób, które bezpośrednio ucierpiały przez zmiany klimatu w 2021 roku w Europie, szacować można na setki tysięcy. Są wśród nich m.in. poszkodowani i ofiary ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak upały i powodzie.

Czytaj także: Krytyczny raport o klimacie i zdrowiu. „Przez spalanie paliw kopalnych cierpi zdrowie nas wszystkich”

Z drugiej strony w ocenie podkreślono wiodącą pozycję Europy w redukcji emisji gazów cieplarnianych z 30-procentowym spadkiem od 1990 roku. Zwrócono także uwagę na ambitne zobowiązanie do 55-procentowej redukcji netto do 2030 roku.

Potrzeba monitoringu i wspólnych systemów ostrzegania

„Rok 2021 był żywym obrazem ocieplającego się świata i przypomniał nam, że nawet społeczeństwa, które uważamy za lepiej przygotowane, nie są bezpieczne przed poważnymi skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych” – napisał we wstępie do raportu prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

„W związku z tym WMO przewodzi międzynarodowym wysiłkom poprzez Globalną Inicjatywę Wczesnego Ostrzegania ONZ, mającą na celu wzmocnienie obserwacji i monitorowania planety, zdolności predykcyjnych i ostrzegawczych” – podkreślał Taalas. Chodzi tu m.in. o inteligentne systemy analizowania zagrożeń klimatycznych (ang. climate intelligence), wykorzystujące najnowsze osiągnięcia techniczne.

Wyjątkowo ciepły październik

Dane meteorologiczne wskazują, że także miniony październik był w wielu miejscach Starego Kontynentu wyjątkowo ciepły.

„Według wstępnych raportów członków WMO, niektóre części Europy doświadczyły właśnie najcieplejszego października w historii. Średnia temperatura we Francji wyniosła 17,2 st. Celsjusza, czyli 3,5 stopnia powyżej normy. Najcieplejszy październik w historii miały również Szwajcaria i Austria, a najprawdopodobniej także Niemcy” – poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Czytaj także: Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

Scott Duncan, meteorolog i popularyzator wiedzy o klimacie, napisał na Twitterze, że nigdy nie obserwowaliśmy takiego ciepła, tak późno w ciągu roku. Pogodę, której doświadczaliśmy jeszcze kilka dni temu, porównał raczej do późnego lata. Duncan zwraca przy tym uwagę na liczne rekordy temperaturowe, które padły w Europie. W austriackiej części Alp odnotowano np. najcieplejszą październikową noc w historii pomiarów. Termometry 30 października pokazywały tam nocą 20,4 st. Celsjusza, co z definicji oznacza noc tropikalną.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Polsce, choć i tu możemy mówić o wyjątkowym cieple. „Najprawdopodobniej będzie to drugi najcieplejszym październik od 1951 roku i najcieplejszy w XXI wieku. Dane pomiarowe są aktualnie przetwarzane i weryfikowane przez klimatologów. Oficjalny 'werdykt’ podamy za kilka dni” – napisano na Twitterze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).

_

Z całością przytaczanego raportu WMO i Copernicusa można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Nelson Antoine / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.