Udostępnij

Europejczycy chcą działań dla środowiska i klimatu. Polacy również

18.04.2019

Instytut badawczy Ipsos MORI przeprowadził badanie, którym objęto mieszkańców 11 państw Unii Europejskiej, w tym Polski. Zdecydowana większość badanych mieszkańców – w każdym z krajów, także w Polsce – zadeklarowała, że chciałaby, by politycy priorytetowo traktowali problematykę zmian klimatu oraz ochrony środowiska. 

Wyniki badania Ipsos MORI (przeprowadzonego na zlecenie European Climate Foundation) wskazują ogólnoeuropejski trend zainteresowania Europejczyków problematyką ochrony środowiska i klimatu.

Priorytety partii politycznych

Badani mieszkańcy państw unijnych wskazali, że chcieliby priorytetowego traktowania przez polityków: ochrony środowiska, zwierząt i przyrody (82 proc.), zmiana rolnictwa na zrównoważone (81 proc.), ograniczenie zanieczyszczenia powietrza (80 proc.), walka ze zmianami klimatu (77 proc.) i ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (68 proc.).

W każdym z 11 krajów Ipsos MORI przeprowadziło badanie wśród reprezentatywnej grupy internautów, w formie ankiety on-line. Były to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Słowacja, Hiszpania i Holandia. W badaniu brały udział jedynie osoby, które zadeklarowały, że zamierzają brać udział w nadchodzących wyborach do europarlamentu.

Choć należy mieć na uwadze, że preferencje osób korzystających z Internetu mogą różnić się od całości społeczeństwa (np. ze względu na wykluczenie cyfrowe niektórych grup społecznych), może zadziwiać jedno: wskazania badanych z Polski tylko nieznacznie różnią się od deklaracji ankietowanych z pozostałych państw.

Polacy a zmiana klimatu

Badani Polacy na pierwszym miejscu wskazali walkę z zanieczyszczeniem powietrza (82 proc.), a następnie: ochronę środowiska, zwierząt i przyrody (81 proc.), zmianę rolnictwa na zrównoważone (78 proc.), ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (74 proc.) i walkę ze zmianą klimatu (71 proc.).

Subtelna różnica między badanymi z Polski a pozostałych państw dotyczy relacji między zmianami klimatu a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Podczas gdy wszyscy badani (traktowani zbiorczo) częściej wskazywali na potrzebę walki ze zmianami klimatu niż z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (77 proc. do 68 proc.), badani w Polsce częściej wskazywali na ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (74 proc. do 71 proc.).

Choć autorzy raportu nie pogłębiają tej kwestii, można przypuszczać, że różnica wynika z tego, że w Polsce mniej osób wiąże ekstrema pogodowe ze zmianami klimatu – co korespondowałoby z innymi badaniami na temat podejścia Polaków do problematyki zmian klimatu. Jak wynika z zeszłorocznego badania CBOS-u, jedynie 38 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu znacząco oddziałują na życie w Polsce już dziś.

 

Czytaj także szerszy komentarz: Wśród istotnych tematów politycznych Polacy wskazali „ochronę klimatu”. Pytanie brzmi jednak, co to właściwie znaczy

 

Z pełnym raportem Ipsos MORI zapoznać się można tutaj

Źródła: European Climate Foundation, CBOS

Zdjęcie: Shutterstock/symbiot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.