Polacy wśród najmniej przejętych zmianą klimatu. Obok mieszkańców Rosji, Izraela i Nigerii

3821
1
Podziel się:
Polacy wśród najmniej przejętych zmianą klimatyczną. Obok mieszkańców Rosji, Izraela i Nigerii

Pew Research Center przeprowadziło badanie dotyczące najistotniejszych globalnych zagrożeń, którym objęto mieszkańców 26 państw. W 13 z nich problemem najczęściej wskazywanym jako zagrożenie była zmiana klimatu. Polacy natomiast znaleźli się pośród społeczeństw, które martwią się globalnym ociepleniem najmniej.

W ramach badania respondenci mieli ocenić poszczególne problemy (m.in. zmianę klimatu, działalność ISIS, politykę Północnej Korei, Rosji czy USA) pod kątem tego, czy należą one obecnie do grupy najistotniejszych globalnych zagrożeń.

W 13 krajach kwestią najczęściej wskazywaną jako zagrożenie okazała się zmiana klimatu – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Szwecji, Niemczech, ale i na Węgrzech i w Grecji. W ośmiu państwach dominowała kwestia działalności terrorystycznej ISIS, natomiast w 4 problematyka cyberbezpieczeństwa.

Spośród społeczeństw objętych badaniem jedynie w Polsce najczęściej wskazywano na „siłę i wpływ Rosji” (65 proc. respondentów). Wspomnieć w tym miejscu należy jednak o tym, że w Europie Środkowo-Wschodniej – obok Polaków – badaniem byli objęci  jedynie Węgrzy, spośród których na oddziaływanie Federacji Rosyjskiej wskazało 26 proc. badanych.

Zmiana klimatu jako globalne zagrożenie

Globalne ocieplenie okazało się przodującym problemem w zestawieniu. Spośród wspomnianych 13 państw, w których na zmianę klimatu najczęściej wskazywano jako zagrożenie, wyróżniali się:

  • Grecy, spośród których kwestie klimatyczne wskazało 90 proc. respondentów,
  • Koreańczycy z Południa (86 proc., przy czym na zagrożenie ze strony północnego sąsiada wskazało 67 proc. badanych),
  • Francuzi (83 proc.)
  • i Hiszpanie (81 proc.).

Polska natomiast znalazła się na czwartym miejscu wśród państw, w których najmniej badanych określiło zmianę klimatyczną jako jedno z najistotniejszych globalnych zagrożeń (55 proc.). Spośród 26 objętych badaniem społeczeństw mniej wskazań padło jedynie w Rosji (43 proc.), Nigerii (41 proc.) oraz Izraelu (38 proc.).

 

Badanie zostało przeprowadzone między majem a sierpniem 2018 roku i objęto nim łącznie 27 612 respondentów. W przypadku Polski była to losowa próba 1006 osób. Z jego wynikami można zapoznać się tutaj.

Źródło: Pew Research Center

Zdjęcie: Shutterstock/Mark and Anna Photography

 

Czytaj też: Rekordowy import węgla do Polski. W pozostałych krajach UE jego poziom się zmniejszył

Podziel się: