Udostępnij

Polacy wśród najmniej przejętych zmianą klimatu. Obok mieszkańców Rosji, Izraela i Nigerii

13.02.2019

Pew Research Center przeprowadziło badanie dotyczące najistotniejszych globalnych zagrożeń, którym objęto mieszkańców 26 państw. W 13 z nich problemem najczęściej wskazywanym jako zagrożenie była zmiana klimatu. Polacy natomiast znaleźli się pośród społeczeństw, które martwią się globalnym ociepleniem najmniej.

W ramach badania respondenci mieli ocenić poszczególne problemy (m.in. zmianę klimatu, działalność ISIS, politykę Północnej Korei, Rosji czy USA) pod kątem tego, czy należą one obecnie do grupy najistotniejszych globalnych zagrożeń.

W 13 krajach kwestią najczęściej wskazywaną jako zagrożenie okazała się zmiana klimatu – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Szwecji, Niemczech, ale i na Węgrzech i w Grecji. W ośmiu państwach dominowała kwestia działalności terrorystycznej ISIS, natomiast w 4 problematyka cyberbezpieczeństwa.

Spośród społeczeństw objętych badaniem jedynie w Polsce najczęściej wskazywano na „siłę i wpływ Rosji” (65 proc. respondentów). Wspomnieć w tym miejscu należy jednak o tym, że w Europie Środkowo-Wschodniej – obok Polaków – badaniem byli objęci  jedynie Węgrzy, spośród których na oddziaływanie Federacji Rosyjskiej wskazało 26 proc. badanych.

Zmiana klimatu jako globalne zagrożenie

Globalne ocieplenie okazało się przodującym problemem w zestawieniu. Spośród wspomnianych 13 państw, w których na zmianę klimatu najczęściej wskazywano jako zagrożenie, wyróżniali się:

  • Grecy, spośród których kwestie klimatyczne wskazało 90 proc. respondentów,
  • Koreańczycy z Południa (86 proc., przy czym na zagrożenie ze strony północnego sąsiada wskazało 67 proc. badanych),
  • Francuzi (83 proc.)
  • i Hiszpanie (81 proc.).

Polska natomiast znalazła się na czwartym miejscu wśród państw, w których najmniej badanych określiło zmianę klimatyczną jako jedno z najistotniejszych globalnych zagrożeń (55 proc.). Spośród 26 objętych badaniem społeczeństw mniej wskazań padło jedynie w Rosji (43 proc.), Nigerii (41 proc.) oraz Izraelu (38 proc.).

 

Badanie zostało przeprowadzone między majem a sierpniem 2018 roku i objęto nim łącznie 27 612 respondentów. W przypadku Polski była to losowa próba 1006 osób. Z jego wynikami można zapoznać się tutaj.

Źródło: Pew Research Center

Zdjęcie: Shutterstock/Mark and Anna Photography

 

Czytaj też: Rekordowy import węgla do Polski. W pozostałych krajach UE jego poziom się zmniejszył

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.