Europejczycy chcą działań dla środowiska i klimatu. Polacy również

1916
0
Podziel się:
Badanie Ipsos Europejczycy chcą działań dla środowiska i klimatu. Polacy również Sondaż Badanie Eko-patrioci Ekopatrioci IPSOS KANTAR WWF ECF

Instytut badawczy Ipsos MORI przeprowadził badanie, którym objęto mieszkańców 11 państw Unii Europejskiej, w tym Polski. Zdecydowana większość badanych mieszkańców – w każdym z krajów, także w Polsce – zadeklarowała, że chciałaby, by politycy priorytetowo traktowali problematykę zmian klimatu oraz ochrony środowiska. 

Wyniki badania Ipsos MORI (przeprowadzonego na zlecenie European Climate Foundation) wskazują ogólnoeuropejski trend zainteresowania Europejczyków problematyką ochrony środowiska i klimatu.

Priorytety partii politycznych

Badani mieszkańcy państw unijnych wskazali, że chcieliby priorytetowego traktowania przez polityków: ochrony środowiska, zwierząt i przyrody (82 proc.), zmiana rolnictwa na zrównoważone (81 proc.), ograniczenie zanieczyszczenia powietrza (80 proc.), walka ze zmianami klimatu (77 proc.) i ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (68 proc.).

W każdym z 11 krajów Ipsos MORI przeprowadziło badanie wśród reprezentatywnej grupy internautów, w formie ankiety on-line. Były to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Słowacja, Hiszpania i Holandia. W badaniu brały udział jedynie osoby, które zadeklarowały, że zamierzają brać udział w nadchodzących wyborach do europarlamentu.

Choć należy mieć na uwadze, że preferencje osób korzystających z Internetu mogą różnić się od całości społeczeństwa (np. ze względu na wykluczenie cyfrowe niektórych grup społecznych), może zadziwiać jedno: wskazania badanych z Polski tylko nieznacznie różnią się od deklaracji ankietowanych z pozostałych państw.

Polacy a zmiana klimatu

Badani Polacy na pierwszym miejscu wskazali walkę z zanieczyszczeniem powietrza (82 proc.), a następnie: ochronę środowiska, zwierząt i przyrody (81 proc.), zmianę rolnictwa na zrównoważone (78 proc.), ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (74 proc.) i walkę ze zmianą klimatu (71 proc.).

Subtelna różnica między badanymi z Polski a pozostałych państw dotyczy relacji między zmianami klimatu a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Podczas gdy wszyscy badani (traktowani zbiorczo) częściej wskazywali na potrzebę walki ze zmianami klimatu niż z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (77 proc. do 68 proc.), badani w Polsce częściej wskazywali na ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (74 proc. do 71 proc.).

Choć autorzy raportu nie pogłębiają tej kwestii, można przypuszczać, że różnica wynika z tego, że w Polsce mniej osób wiąże ekstrema pogodowe ze zmianami klimatu – co korespondowałoby z innymi badaniami na temat podejścia Polaków do problematyki zmian klimatu. Jak wynika z zeszłorocznego badania CBOS-u, jedynie 38 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu znacząco oddziałują na życie w Polsce już dziś.

 

Czytaj także szerszy komentarz: Wśród istotnych tematów politycznych Polacy wskazali „ochronę klimatu”. Pytanie brzmi jednak, co to właściwie znaczy

 

Z pełnym raportem Ipsos MORI zapoznać się można tutaj

Źródła: European Climate Foundation, CBOS

Zdjęcie: Shutterstock/symbiot

Podziel się: