Udostępnij

Fabryka w Żarach będzie mniej zanieczyszczać? Jest decyzja marszałek województwa

10.01.2020

Zakład Swiss Krono z Żar nie będzie mógł już spalać pyłu drzewnego – a przynajmniej taką nadzieję mają aktywiści. Decyzja marszałek województwa prostuje błąd lubuskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy boją się jednak, że to nie koniec walki o czyste powietrze w ich mieście.

Swiss Krono to firma zajmująca się przetwarzaniem drewna – głównie na panele, które można znaleźć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Podobnie jak inne przedsiębiorstwa z tej branży (na przykład mielecki Kronospan) jest oskarżana przez ekologów o negatywny wpływ na środowisko. Chodzi między innymi o pyły i opary wydobywające się z fabryk oraz dym ze spalania odpadów powstałych w czasie produkcji.

I to właśnie nich dotyczy decyzja władz z początku miesiąca. Przez nią pył, będący pozostałością po wytwarzaniu paneli, nie będzie już mógł być spalany przez zakład. Wcześniej działo się tak bez przeszkód, dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego popareją wcześniejszą opinią Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Teraz marszałek Elżbieta Polak zmieniła klasyfikację pyłu. We wcześniejszej decyzji był on „produktem ubocznym”. Teraz jest nazywany „odpadem”, i jako taki nie może być spalany. Dzięki temu do pieców nie będą dostawać się zarówno pyły pochodzące z „czystego” drewna, jak i tego zanieczyszczonego substancjami chemicznymi czy klejami.

Stało się tak po dwukrotnej kontroli Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nad lokalnym WIOS-iem. Wskazał on, że lubuscy urzędnicy nie mieli prawa, by zezwolić na spalanie pyłów. Nie oznacza tojednak, że fabryka natychmiast przestanie pozbywać się go w ten sposób. Urząd zezwolił na sześciomiesięczny okres tak zwanej „karencji”, który Swiss Krono ma wykorzystać na znalezienie innej metody utylizacji spalanych teraz odpadów.

– Nie rozumiemy, dlaczego marszałek na to zezwoliła. Nas zadowalałaby decyzja o niezwłocznym zaprzestaniu spalania pyłu. Zakład nie ma instalacji, które byłyby do tego przystosowane – mówi Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego. – Swiss Krono i tak się od tego odwoła, sprawa może ciągnąć się latami. – komentuje aktywista, który mimo to uważa decyzję władz za ruch w dobrą stronę.

Na początku zeszłego roku prezes spółki został ukarany za zanieczyszczanie powietrza w Żarach. Wyrok sądu mówił o karze zaledwie pięciu tysięcy złotych – najwyższej przewidzianej przez polskie prawo. Działacze oskarżają zakład o zanieczyszczanie atmosfery wieloma niebezpiecznymi substancjami, między innymi formaldehydem, którego dopuszczalne poziomy w mieście bywają wielokrotnie przekraczane. Mieszkańcy wspominają o nieprzyjemnym zapachu unoszącym się w mieście i białym pyle, który często pokrywa parapety i karoserie samochodów. Według aktywistów ma on pochodzić właśnie z fabryki Swiss Krono.


Źródło zdjęcia: Shutterstock / 1000 Word Photos





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.