Udostępnij

Facebook na froncie z kłamstwami o zmianie klimatu

26.02.2021

Poszukujący w popularnym serwisie informacji na temat globalnego ocieplenia będą zachęcani do odwiedzenia stron, gdzie znaleźć mają profesjonalną wiedzę, zamiast dezinformacji.

„The Climate Science Information Center” to specjalna facebookowa strona, którą serwis uruchomił w ubiegłym roku dla użytkowników we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz USA. Podobnie, jak w przypadku walki z dezinformacją na temat koronawirusa i pandemii COVID-19, osoby poszukujące informacji o klimacie były zachęcane do jej odwiedzenia i zapoznania się z treściami przygotowanymi przez ekspertów.

Przy ich opracowaniu Facebook współpracował z naukowcami m.in. z University of Cambridge i Yale University.

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Przed kilkoma dniami serwis społecznościowy ogłosił, że prowadzone w ten sposób działania będą rozszerzane. Centrum już zostało uruchomione w wersji dla kolejnych 12 państw – Belgii, Brazylii, Kanady, Indii, Indonezji, Irlandii, Meksyku, Holandii, Nigerii, Hiszpanii, RPA oraz Tajwanu. Sama strona została natomiast rozbudowana o sekcję, w której można zweryfikować popularne mity na temat zmiany klimatu.

„Rozprzestrzenianie się szkodliwych kłamstw zagraża międzynarodowej współpracy, która jest niezbędna, by zapobiec katastrofalnym skutkom globalnego ocieplenia” – powiedział w oświadczeniu dr Sander van der Linden z University of Cambridge. „Facebook znajduje się w wyjątkowej sytuacji, mogąc przeciwdziałać rozpowszechnianiu dezinformacji w Internecie, a nowa sekcja >>obalania mitów<< jest ważnym krokiem w tym kierunku” – podkreśla van der Linden.

Czytaj także: Poziom mórz się podnosi. W ciągu 80 lat może wzrosnąć o ponad metr

Co natomiast z dezinformacją w innych krajach? Na razie Facebook zapowiada, że użytkownicy będą tam zapraszani do odwiedzenia stron Programu Środowiskowego ONZ, gdzie w kilku językach zebrano najistotniejsze informacje na temat zmiany klimatu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sitthiphong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.