Udostępnij

Na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej

13.01.2021

W Zwartowie na Pomorzu powstanie największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, dysponująca mocą 230 MW. Obiekt będzie zajmować 300 hektarów i rocznie wytwarzać 230 GWh energii elektrycznej.

Firma Respect Energy, we współpracy z niemiecką spółką Goldbeck Solar, planuje budowę największej elektrowni słonecznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Według zapewnień inwestora, obiekt ma dysponować mocą 203 MW, co w ciągu roku umożliwi wytworzenie 230 GWh energii elektrycznej. To tyle, ile zużywa ok. 150 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj także: Fotowoltaika może działać lepiej, gdy nie ma smogu? Sprawdzili to naukowcy w czasie lockdownu

Po ukończeniu farma fotowoltaiczna będzie warta 200 milionów euro.

Goldbeck Solar partnerem strategicznym Respect Energy! Wraz z europejskim producentem branży fotowoltaicznej zbudujemy…

Opublikowany przez re:spect energy Sobota, 9 stycznia 2021

Łącznie obiekt ma zajmować powierzchnię 300 hektarów, co można porównać do 422 stadionów piłkarskich. Inwestycja ma zostać ukończona w I kwartale 2022 roku.

Dzięki energii elektrycznej ze Zwartowa w ciągu 30 lat zaoszczędzonych może zostać 5 mln ton CO2, które wyemitowałaby konwencjonalna energetyka, produkując porównywalną ilość energii. To ilość równa masie ok. 96 statków Titanic. „Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej kraju do roku 2050” — powiedział w oświadczeniu Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.

_

Zdjęcie: Shutterstock/chinasong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.