Fotowoltaika może działać lepiej, gdy nie ma smogu? Sprawdzili to naukowcy w czasie lockdownu

1737
0
Podziel się:
fotowoltaika smog

Podczas ograniczeń związanych z koronawirusem mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym spadkiem zanieczyszczeń powietrza w wielu krajach. Obserwacje z Indii wskazują, że w czasie tzw. lockdownu wzrosła wydajność paneli fotowoltaicznych. Według naukowców brak zanieczyszczeń powietrza mógł mieć na to wpływ.

„Delhi jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na naszej planecie” – podkreśla współautor analizy, dr Ian Marius Peters z MIT Photovoltaic Research Laboratory oraz Helmholtz Institute Erlangen-Nürnberg. Podkreśla, że ograniczenia w Indiach były drastyczne i wprowadzone nagle, co ułatwiło porównanie parametrów fotowoltaiki.

Czytaj także: Spółdzielnia mieszkaniowa zrobiła elektrownię słoneczną na dachach bloków. Efekty przeszły oczekiwania

Peters wraz z zespołem przeprowadził wcześniej badania w różnych miastach, w tym w Delhi. Sprawdzano, w jaki sposób mgła i zanieczyszczenie powietrza wpływają na ilość światła słonecznego docierającego do Ziemi oraz wpływ zanieczyszczenia powietrza na wydajność paneli słonecznych. Sytuacja związana z pandemią pozwoliła wzbogacić badanie o niecodzienne obserwacje.

Rezultaty ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym „Joule„.

Więcej promieni słonecznych

Z ustaleń naukowców wynika, że pod koniec marca ilość światła słonecznego docierającego do paneli słonecznych w Delhi wzrosła średnio o ok. 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2017-2019. Informacje na temat jakości powietrza wskazują, że główną przyczyną zmiany była mniejsza ilość cząstek stałych w powietrzu.

„Spodziewałem się zobaczyć różnicę, ale byłem zaskoczony jej skalą” – podkreśla dr Peters.

Czytaj także: “Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

Naukowcy twierdzą, że dane z Delhi, w połączeniu z wcześniejszymi odkryciami, stanowią solidne podstawy dla dalszych badań nad związkiem między jakością powietrza a wydajnością fotowoltaiki.

„Pandemia była dramatycznym wydarzeniem pod wieloma względami, a świat będzie już inny niż wcześniej. Wystarczy spojrzeć na to, jak wygląda świat z lepszym powietrzem i widzimy, że istnieje szansa na 'spłaszczenie krzywej zmian klimatu’. Wierzę, że panele fotowoltaiczne mogą odegrać w tym ważną rolę” – mówi dr Peters.

___

Z pełnym raportem z badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Helmholtz-Institut Erlangen-Nürnberg

Zdjęcie: Shutterstock/encierro

Podziel się: