Udostępnij

Fotowoltaika może działać lepiej, gdy nie ma smogu? Sprawdzili to naukowcy w czasie lockdownu

14.07.2020

Podczas ograniczeń związanych z koronawirusem mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym spadkiem zanieczyszczeń powietrza w wielu krajach. Obserwacje z Indii wskazują, że w czasie tzw. lockdownu wzrosła wydajność paneli fotowoltaicznych. Według naukowców brak zanieczyszczeń powietrza mógł mieć na to wpływ.

„Delhi jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na naszej planecie” – podkreśla współautor analizy, dr Ian Marius Peters z MIT Photovoltaic Research Laboratory oraz Helmholtz Institute Erlangen-Nürnberg. Podkreśla, że ograniczenia w Indiach były drastyczne i wprowadzone nagle, co ułatwiło porównanie parametrów fotowoltaiki.

Czytaj także: Spółdzielnia mieszkaniowa zrobiła elektrownię słoneczną na dachach bloków. Efekty przeszły oczekiwania

Peters wraz z zespołem przeprowadził wcześniej badania w różnych miastach, w tym w Delhi. Sprawdzano, w jaki sposób mgła i zanieczyszczenie powietrza wpływają na ilość światła słonecznego docierającego do Ziemi oraz wpływ zanieczyszczenia powietrza na wydajność paneli słonecznych. Sytuacja związana z pandemią pozwoliła wzbogacić badanie o niecodzienne obserwacje.

Rezultaty ich prac opublikowano w czasopiśmie naukowym „Joule„.

Więcej promieni słonecznych

Z ustaleń naukowców wynika, że pod koniec marca ilość światła słonecznego docierającego do paneli słonecznych w Delhi wzrosła średnio o ok. 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2017-2019. Informacje na temat jakości powietrza wskazują, że główną przyczyną zmiany była mniejsza ilość cząstek stałych w powietrzu.

„Spodziewałem się zobaczyć różnicę, ale byłem zaskoczony jej skalą” – podkreśla dr Peters.

Czytaj także: “Cud w Gangesie”. Pierwszy raz od lat woda jest zdatna do picia

Naukowcy twierdzą, że dane z Delhi, w połączeniu z wcześniejszymi odkryciami, stanowią solidne podstawy dla dalszych badań nad związkiem między jakością powietrza a wydajnością fotowoltaiki.

„Pandemia była dramatycznym wydarzeniem pod wieloma względami, a świat będzie już inny niż wcześniej. Wystarczy spojrzeć na to, jak wygląda świat z lepszym powietrzem i widzimy, że istnieje szansa na 'spłaszczenie krzywej zmian klimatu’. Wierzę, że panele fotowoltaiczne mogą odegrać w tym ważną rolę” – mówi dr Peters.

___

Z pełnym raportem z badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Helmholtz-Institut Erlangen-Nürnberg

Zdjęcie: Shutterstock/encierro

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.