Udostępnij

Farma wiatrowa zasili 4,5 mln brytyjskich domostw. Morska inwestycja zaspokoi 1/20 potrzeb kraju

02.10.2019

Imponująca inwestycja powstaje w ramach brytyjskiego sektora energetycznego. Farma wiatrowa, zlokalizowana na Morzu Północnym, ma już za 3 lata zasilać nawet 4,5 miliona brytyjskich domostw. Zaspokojenie aż 1/20 zapotrzebowania kraju na energię elektryczną możliwe będzie dzięki największym na świecie turbinom wiatrowym.

Elektrownia wiatrowa „Dogger Bank Wind Farms” powstaje na Morzy Północnym, około 130 kilometrów od wybrzeży Yorkshire. Pierwsze kilowaty energii elektrycznej mają zasilić sieć energetyczną kraju już na początku przyszłego roku, a w 2023 – gdy inwestycja zostanie zakończona – ma to być największa tego typu elektrownia na świecie. Jak wyliczają inwestorzy, energia pochodząca z wiatru będzie mogła zasilić aż 4,5 miliona brytyjskich domostw, co przeliczyć można na 5 proc. całkowitego zapotrzebowania kraju na prąd.

Rekordowo wielkie turbiny

Jednak taką ilość energii elektrownia będzie mogła zapewnić nie tylko dzięki liczbie turbin wiatrowych, ale i ich wielkości. W przedsięwzięcie zaangażowana jest bowiem firma GE Renewable Energy, która szczyci się produkcją największych obecnie turbin wiatrowych. Turbiny będą miały wysokość około 260 metrów (ponad poziom wody) oraz rozpiętość łopat równą 220 metrów. Jedno takie urządzenie ma być zdolne do produkcji energii wystarczającej do zasilenia 16 tys. domostw.

Tak prezentuje się pojedyncza łopata jednej z flagowych turbin koncernu:

O rekordowej turbinie Haliade-X informowaliśmy kilka miesięcy temu, gdy ogłoszono że jedna z nich stanie u wybrzeży Holandii. [Więcej na ten temat, a także samego konsorcjum GE Renewable Energy, pisaliśmy tutaj.]

„Dogger Bank Wind Farms” to przedsięwzięcie dwóch spółek – brytyjsko-irlandzkiej SSE Renewables oraz norweskiej Equinor. Ostatnie z przedsiębiorstw to gigant, jeśli chodzi o wydobycie ropy naftowej oraz gazu, od lat inwestujący także w źródła odnawialne – do 2018 roku formalnie funkcjonujący pod nazwą Statoil.

 

Źródła: Dogger Bank, GE Renewable Energy

Zdjęcie: Shutterstock/Teun van den Dries

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.