Udostępnij

U wybrzeży Holandii powstaje największa turbina wiatrowa na świecie. Łopaty mają po 107 metrów długości [WIDEO]

18.07.2019

Największa turbina wiatrowa na świecie jest budowana u wybrzeży Holandii, w pobliżu portu w Rotterdamie. Jak informuje wykonawca – spółka GE Renewable Energy – długość każdej z łopat wynosi 107 metrów, a sama wieża ma mieć wysokość porównywalną z paryską wieżą Eiffla. Elementy pierwszej turbiny powstały w Europie, jednak producent planuje ekspansję także na rynki azjatyckie. Spółka zapowiedziała otwarcie centrum rozwojowego i produkcji w Chinach. Inwestycja ma zaspokoić popyt na farmy wiatrowe w Państwie Środka, a także innych krajach regionu.

GE Haliade-X – bo tak nazywa się model największej na świecie turbiny wiatrowej – buduje LM Wind Power, firma należąca do grupy General Electric.

Turbina ma mieć wysokość 260 metrów, a rozpiętość łopat ma liczyć około 220 metrów. Rekordowa ma być także jej moc – 12 MW – co przekładać ma się na produkcję 45 proc. więcej elektrycznej energii niż dotychczasowe największe turbiny świata. Uruchomienie pierwszej Haliade-X ma mieć miejsce jeszcze w tym roku.

Jak prezentuje się jedno ze skrzydeł budowanej turbiny, zobaczyć można w filmie opublikowanym przez wykonawcę:

Chińskie centrum rozwojowe

Jak poinformowała przed kilkoma dniami spółka GE Renewable Energy, w związku z popytem na rynkach azjatyckich otwarte zostanie centrum badawczo-rozwojowe, a także zakłąd produkcyjny, w chińskiej prowincji Guangdong.

Miejsce to ma stanowić regionalne centrum spółki. GE RE zapewnia jednak, że centrum montażowe zlokalizowane we francuskim Saint-Nazaire wciąż będzie jej główną siedzibą.

 

Źródła: GE Renewable Energy, LM Wind Power

Zdjęcie: Shutterstock/pedrosala

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.