Udostępnij

Fatalne wyniki kontroli pieców. Jedynie kilka próbek wolnych od śladów spalania odpadów

31.01.2020

Wojewódzki Inspektoratu Ochrony Środowiska z Krakowa sprawdził ponad siedemdziesiąt palenisk. Kontrola dotyczyła węglowych pieców w zakładach w całej Małopolsce. Po pobraniu próbek pyłu okazało się, że jedynie w kilku z nich nie ma śladu spalania odpadów.

Inspektorom na początku nie udało się dowieść, że w kontrolowanych zakładach spala się śmieci. W momencie, gdy sprawdzali paleniska, nie znaleziono ich w kotłowniach. Mimo to okoliczni mieszkańcy regularnie skarżyli się na mocny odór dymu ze spalanych odpadów.

Dlatego krakowski WIOŚ – na razie pilotażowo – zaczął pobierać próbki pyłu z pieców małopolskich zakładów. Potem inspektorzy oddali je do sprawdzenia w laboratorium. Wyniki okazały się fatalne. W 52 przypadkach wykazały ewidentne spalanie odpadów, a w 20 przypadkach spalanie ich w mniejszej ilości. Śladów palenia śmieci nie było jedynie w sześciu próbkach.

Podobną kontrolę przeprowadzono kilka tygodni temu w prywatnych gospodarstwach w Małopolsce. W Tarnowie sprawdzono 18 losowo wybranych domów. Tylko dwie próbki okazały się być wolne od pozostałości palenia śmieciami. Nie lepiej było w Limanowej. Eksperci z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki węgla wykryli ślady spalania odpadów w 18 na 20 próbek.

Podejrzanym dymem ulatniającym się z kominów zakładów przemysłowych zajmowaliśmy się już kilka razy. Na problem zwracali uwagę między innymi mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktywiści z lokalnej grupy Płuca Kalwarii przypuszczali, że do pieców trafia duża część pozostałości po produkcji mebli czy skórzanego obuwia.

Źródło Zdjęcia: Shutterstock / Alliaksander Karankevich

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.