Udostępnij

Filipiny: uderzył potężny tajfun, są ofiary

31.10.2020

Filipińscy urzędnicy nakazali ewakuację tysięcy mieszkańców wyspy Luzon. W niedzielny poranek uderzył tam tajfun Goni – najsilniejsza burza dla tego rejonu od 2013 roku oraz najsilniejsza w tym roku w skali świata.  Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu.

Tajfun Goni otrzymał kategorię 5, czyli najwyższą przyznawaną przez ekspertów. Wiatr o prędkości 215 km/h i porywami do 265 km/h będzie najsilniejszym od czasu Haiyan, który zabił ponad 6300 osób w 2013 roku.

Ewakuacje miały miejsce w przybrzeżnych społecznościach, gdzie istnieje ryzyko osuwisk. Rząd prowincji Albay nakazał mieszkańcom opuszczenie swoich domów, argumentując w stacji radiowej DZBB, że „siła tego tajfunu to nie żart”. Lokalne władze odwołały wszelkie operacje portowe i zabroniły rybakom wypłynięcia w morze.

Do tej pory w lawinach błotnych w Albay zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób. Wstępne szacunki rządu centralnego mówią o 10 ofiarach i trzech zaginionych w całym kraju.

Dodatkowe wyzwanie dla władz stanowi pandemia COVID-19, ponieważ w centrach ewakuacyjnych konieczne jest wprowadzenie dystansu społecznego. Towary pomocowe, ciężkie maszyny i środki ochrony osobistej są już rozmieszczone w kluczowych obszarach, ale jak mówi w wywiadzie Filipino Grace America, burmistrz miasta Infanta w prowincji Quezon, „z powodu pandemii fundusze na pokrycie katastrof i wydatków są niewystarczające”.

W niedzielę wieczorem supertajfun przejdzie ok. 70 km na południe od Manili, gdzie mieszka przez ponad 13 mln ludzi. Prewencyjnie zamknięto główny port lotniczy, odwołując dziesiątki lotów.

Czytaj także: Wietnam po serii powodzi przygotowuje się na kolejną katastrofę

__

Źrodło: The Guardian, Reuters

Zdjęcie: Skutki tajfunu w 2013 roku / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.