Udostępnij

Filipiny: uderzył potężny tajfun, są ofiary

31.10.2020

Filipińscy urzędnicy nakazali ewakuację tysięcy mieszkańców wyspy Luzon. W niedzielny poranek uderzył tam tajfun Goni – najsilniejsza burza dla tego rejonu od 2013 roku oraz najsilniejsza w tym roku w skali świata.  Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu.

Tajfun Goni otrzymał kategorię 5, czyli najwyższą przyznawaną przez ekspertów. Wiatr o prędkości 215 km/h i porywami do 265 km/h będzie najsilniejszym od czasu Haiyan, który zabił ponad 6300 osób w 2013 roku.

Ewakuacje miały miejsce w przybrzeżnych społecznościach, gdzie istnieje ryzyko osuwisk. Rząd prowincji Albay nakazał mieszkańcom opuszczenie swoich domów, argumentując w stacji radiowej DZBB, że „siła tego tajfunu to nie żart”. Lokalne władze odwołały wszelkie operacje portowe i zabroniły rybakom wypłynięcia w morze.

Do tej pory w lawinach błotnych w Albay zginęły co najmniej cztery osoby, w tym jedno dziecko. Lokalna obrona cywilna potwierdziła śmierć trzech innych osób. Wstępne szacunki rządu centralnego mówią o 10 ofiarach i trzech zaginionych w całym kraju.

Dodatkowe wyzwanie dla władz stanowi pandemia COVID-19, ponieważ w centrach ewakuacyjnych konieczne jest wprowadzenie dystansu społecznego. Towary pomocowe, ciężkie maszyny i środki ochrony osobistej są już rozmieszczone w kluczowych obszarach, ale jak mówi w wywiadzie Filipino Grace America, burmistrz miasta Infanta w prowincji Quezon, „z powodu pandemii fundusze na pokrycie katastrof i wydatków są niewystarczające”.

W niedzielę wieczorem supertajfun przejdzie ok. 70 km na południe od Manili, gdzie mieszka przez ponad 13 mln ludzi. Prewencyjnie zamknięto główny port lotniczy, odwołując dziesiątki lotów.

Czytaj także: Wietnam po serii powodzi przygotowuje się na kolejną katastrofę

__

Źrodło: The Guardian, Reuters

Zdjęcie: Skutki tajfunu w 2013 roku / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.