Udostępnij

Ponad milion ewakuacji. Wietnam po serii powodzi przygotowuje się na kolejną katastrofę

27.10.2020

Jak podała agencja Reuters, władze Wietnamu chcą ewakuować 1,3 miliona mieszkańców do środy (28.10). Wtedy w kraj ma uderzyć tajfun Malave razem z wiatrem wiejącym z prędkością 165 km/h. To trudny czas dla Wietnamu – piszą lokalne media. Kilka dni temu powodzie pozbawiły setki tysięcy osób ich domów. Mówi się również o ponad 100 ofiarach.

Tegoroczny sezon monsunowy w Wietnamie jest wyjątkowo dotkliwy. Podczas pierwszych dwóch tygodni października przez kraj przeszły tropikalne burze Linfa i Nangka, powodując ogromne powodzie. Teraz kraj przygotowuje się na nadejście kolejnego cyklonu – Malave.

Październikowe burze, jak podaje brytyjski „Guardian”, przyniosły ze sobą sześć razy większe opady niż zazwyczaj w porze monsunowej. Powodzie zalały ponad 136 tysięcy (inne źródła mówią nawet o 180 tys.) domów i zmusiły 90 tys. osób do ewakuacji. Ponad 100 osób zginęło lub zostało uznane za zaginione. Niektóre źródła podają, że w Wietnamie i Kambodży zanotowano aż 115 ofiar pierwszej burzy – Linfa. 27 osób zaginęło. W drugiej burzy – Nangka – miało zginąć dwóch mieszkańców Wietnamu.

Najgorsza sytuacja jest w Hue, prowincji oddalonej od Hanoi o około 700 km. W samym mieście Ha Tinh ewakuowano ponad 20 tys. osób, a policja i wojsko musiały używać kajaków oraz łodzi, żeby dotrzeć do najbardziej zagrożonych mieszkańców.

Czytaj także: Tragiczne powodzie w Azji. Miliony osób bez domów, setki ofiar, 1/4 Bangladeszu zalana wodą

„Hue doświadcza powodzi każdego roku, ale skala, jaką obserwujemy w tym roku, jest szokująca. Mieszkańcy są przygotowani na klęskę żywiołową, ale ta okazuje się o wiele poważniejsza [niż przewidywano]” – mówił „Guardianowi” Michael Brosowski z fundacji Blue Dragon, zajmującej się pomocom poszkodowanym Wietnamczykom.

Czerwony Krzyż wydał oświadczenie, w którym pisze, że tak tragicznych powodzi nie było w Wietnamie od dekad.

Według państwowej Wietnamskiej Agencji Informacyjnej (VNA) ponad 7200 hektarów upraw zostało zniszczonych, a około 700 tys. zwierząt – bydła i drobiu – zatonęło. Uszkodzone są również drogi i 16 autostrad.

Cyklon Molave uderzy w środę

Tymczasem Wietnam musi przygotować się na kolejny kataklizm. W środę w kraj uderzy cyklon Molave, którego skutki już odczuli mieszkańcy Filipin – służby mówią o trzech ofiarach i 13 zaginionych. To najsilniejszy cyklon w regionie od początku roku. Wiatr może wiać z prędkością ok. 150 km/h, zagrażając ponad milionowi mieszkańców. Władze chcą do końca wtorku ewakuować ponad 500 tys. osób, ale mają być przygotowane na ewakuację nawet 1,3 mln osób z terenów zagrożonych.

„To bardzo silny tajfun, który uderzy w ogromną część kraju” – powiedział premier Nguyen Xuan Phuc. „Żołnierze muszą zaangażować pełne siły, aby wspierać ludzi, w tym w razie potrzeby mobilizować helikoptery, czołgi i inne środki transportu” – dodał.

Służby przewidują, że cyklonowi będą towarzyszyć ulewy. Spadnie 200-400 milimetrów deszczu w miejscowościach między północno-środkową prowincją Thua Thien-Hue a południowo-środkową prowincją Phu Yen. Wzdłuż linii brzegowej od Da Nang do Phu Yen fale osiągną wysokość do ośmiu metrów, a poziom morza wzrośnie nawet o metr, zalewając kilka obszarów przybrzeżnych.

Największe ulewy spodziewane są w północno-środkowych prowincjach Nghe An, Ha Tinh i Quang Binh. Może tam spaść nawet 700 milimetrów deszczu – podaje wietnamska gazeta „Tuoi Tre”.

Według szacunków Banku Światowego około 11,8 miliona Wietnamczyków z prowincji na wybrzeżu kraju jest narażonych na intensywne powodzie. Wielu z nich żyje na erodujących wybrzeżach, a kataklizm może zniszczyć ich domy. Miedzyrządowy zespół ds. zmian klimatu, IPCC, w raporcie z 2018 roku przewidział, że Wietnam będzie jednym z krajów najsilniej dotkniętych skutkami zmian klimatu. Dao Xuan Lai z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (agendy ONZ) mówił wtedy: „Nadal będą tutaj występować ekstremalne zdarzenia pogodowe, jak obecnie, ale nadejdą szybciej niż prognozowano, będą bardziej intensywne, częstsze i trudniejsze do przewidzenia.”

Zdjęcie: NguyenQuocThang/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.