Udostępnij

Firmy tytoniowe będą odpowiadać za sprzątanie niedopałków w Hiszpanii

12.01.2023

Dekret władz Hiszpanii, który wszedł w życie po Nowym Roku, nakłada na koncerny tytoniowe obowiązki związane ze sprzątaniem niedopałków papierosów. Ponadto klienci mają być informowani, że tzw. petami nie wolno śmiecić. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki sposób przepisy te będą realizowane. Sprzątanie kosztuje hiszpańskich podatników blisko miliard euro rocznie. Mimo tego niedopałki w dużej ilości trafiają do środowiska.

Na początku stycznia wszedł w życie dekret, który w szerokim stopniu określa zobowiązania producentów dotyczące odpadów. Jak podają hiszpańskie media, m.in. dziennnik „La Vanguardia”, jego zapisy dotkną również koncerny tytoniowe, których produkty wiążą się z zanieczyszczeniem środowiska niedopałkami. Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki konkretnie sposób firmy miałyby być zobowiązane do walki z powszechnością tzw. petów. Według portalu El Español jest to kwestia dalszego rozwoju regulacyjnego.

Spekuluje się m.in. o opłacie, którą od każdej sprzedanej paczki musieliby odprowadzać producenci, lub też o powołaniu specjalnej spółki, która odpowiadałaby za eliminowanie niedopałków z ulic i środowiska. Drugie ze wspomnianych rozwiązań funkcjonuje we Francji.

Blisko miliard euro na sprzątanie niedopałków

BBC zwraca uwagę, że problem jest poważny z uwagi na jego powszechność. Papierosy pali około jednej piątej dorosłych mieszkańców Hiszpanii, co oznacza miliardy niedopałków. Spora ich część ląduje pod nogami palaczy, co wiąże się z zaśmiecaniem ulic oraz zanieczyszczeniem środowiska.

Jednym z miejsc, gdzie lokalne władze wzięły problem na celownik, jest Katalonia. W jej stolicy, Barcelonie, od niedawna obowiązuje zakaz palenia na wszystkich plażach publicznych. Czyn ten zagrożony jest grzywną w wysokości 30 euro, czyli blisko 150 złotych.

Ponadto, region ten zasłynął w tym roku z oryginalnego pomysłu na poradzenie sobie z plagą niedopałków. Władze autonomicznej wspólnoty rozważają bowiem wprowadzenie systemu kaucyjnego, który obejmowałby właśnie niepalne części papierosów.

W związku z tym paczka papierosów byłaby droższa – co dodatkowo zniechęcałyby do nałogu – a wliczoną do ceny kaucję mógłby odzyskać albo właściciel… albo osoba, która zdecydowałaby się za niego posprzątać. Więcej o tym pomyśle informowaliśmy TUTAJ.

Podejmowanie problemu nie powinno jednak dziwić. Wiążę się on bowiem z wielomilionowymi kosztami. Jak wynika z katalońskiego badania, cytowanego przez portal Euronews, sprzątanie niedopałków w Hiszpanii kosztuje rocznie nawet 880 milionów euro.

Niedopałki papierosów a środowisko. Ryzyko dla kondycji gleby

Brytyjski „Guardian” zwraca uwagę, że niedopałki papierosów są jednym z najpowszechniejszych odpadów trafiających do środowiska. Na lądzie mogą rozkładać się nawet 10 lat, emitując do środowiska m.in. toksyczny ołów i arsen. Tak zwane pety to problem także dla mórz i oceanów całego świata. Według organizacji pozarządowej Open Conservancy, szacunkowo trafia ich tam rocznie 5 miliardów sztuk.

Powszechność problemu ma prawo budzić obawy ze względu na ryzyko oddziaływania środowiskowego. Wyniki badań opublikowane w “Ecotoxicology and Environmental Safety” sugerują, że obecność niedopałków może wpływać na spowolnienie wzrostu roślin. Ich autorzy podejrzewają, że głównym winowajcą jest w tym przypadku tworzywo, z którego produkuje się filtry papierosów. Oddziaływanie zaobserwowano bowiem także w przypadku samych filtrów, pochodzących z niespalonych papierosów.

„W niektórych parkach, zwłaszcza przy tamtejszych ławkach i koszach na śmieci, znaleźliśmy ponad 100 niedopałków na metr kwadratowy. Upuszczanie niedopałków po papierosach wydaje się być społecznie akceptowaną formą zaśmiecania. Musimy więc zwiększyć świadomość, że filtry nie znikają, a zamiast tego mogą powodować poważne szkody dla środowiska” – powiedziała w oświadczeniu dr Dannielle Green, współautorka badania. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: ymgerman / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.