Udostępnij

500 milionów na fotowoltaikę. Ruszyła kolejna transza dotacji

01.07.2021

3 tysiące złotych na fotowoltaikę – o tyle można się ubiegać w nowym naborze programu „Mój Prąd”. Trzecia wersja popularnego programu wsparcia inwestycji w panele ruszyła 1 lipca. Fotowoltaika wchodzi w okres zmian, jednak rządowe dopłaty mogą przyspieszyć jej rozwój.

Budżet programu wynosi 500 milionów złotych. Liczba ta może robić wrażenie, jednak poprzednia transza wsparcia sięgała aż 1,15 miliarda – a pieniędzy i tak nie starczyło dla wszystkich zainteresowanych. Do tej pory po pieniądze z rządowego programu zgłosiło się aż 266 tys. osób. Założone z ich pomocą panele słoneczne według szacunków resortu klimatu pomogły w redukcji emisji dwutlenku węgla o ponad 967 mln ton na rok. Popularność programu cieszy rządzących:

– Rządowy impuls do zainteresowania Polaków OZE z fotowoltaiki zadziałał według planu. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 gigawata w fotowoltaice – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r – podsumował dotychczasowe postępy wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Tym razem kwota dotacji będzie nieco niższa. Poprzednio było to 5 tys. złotych. Teraz kwota najwyższej możliwej dopłaty spadła do 3 tys. Pieniądze czekają zarówno na osoby prywatne, które dopiero zdecydują się założyć panele, jak i na tych, którzy zrobili to przed startem naboru – ale po 30 stycznia 2021 roku. O wsparcie mogą wnioskować użytkownicy mikroinstalacji o mocy 2-10 kilowatów. Wymogiem jest też podpisanie umowy kompleksowej, na mocy której użytkownik paneli oddaje nadwyżki prądu z fotowoltaiki do sieci energetycznej. Wnioski można składać jedynie przez internet, za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GDW) na oficjalnej stronie programu „Mój Prąd”. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód.

Fotowoltaika: w przyszłości dopłaty dla magazynujących

Jednocześnie trwają przymiarki do „Mojego Prądu 4.0”. Wiadomo, że resort klimatu będzie premiował dopasowanie produkcji prądu do jego zużycia i magazynowanie energii. Ma być to ratunek przed automatycznymi wyłączeniami niektórych instalacji fotowoltaicznych. Dochodzi do nich, gdy użytkownicy paneli wysyłają do sieci więcej energii, niż jest ona w stanie przyjąć. Dochodzi do tego zazwyczaj w wyjątkowo słoneczne dni, gdy instalacje produkują najwięcej prądu.

Czytaj również: Mniejsze korzyści z fotowolatiki? Rząd szykuje zmiany

Liczba wniosków złożonych w programie „Mój Prąd 3.0” może znów być rekordowa. To dlatego, że rząd ogłosił zmiany w rozliczaniu się z wysłanej do sieci nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Dziś większość ich posiadaczy może odebrać 80 proc. tego prądu za darmo od lokalnego dostawcy prądu. Możliwość ta może zniknąć od przyszłego roku. Dlatego wiele osób może pospieszyć się z planami inwestycji w fotowoltaikę. Potem nadwyżkami energii będzie można jedynie handlować, a koszt jej kupna może przewyższać cenę sprzedażową. Taki scenariusz sprawi, że warunki dla osób korzystających z paneli staną się o wiele mniej korzystne finansowo.

Źródło zdjęcia: Martin Henke / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.