Udostępnij

Francja chce ograniczyć ruch turystyczny na Mont Blanc. Dla ochrony środowiska

16.02.2020

Najwyższy szczyt Europy rocznie odwiedza około 5 milionów turystów. Francuskie władze chcą ograniczyć dostęp do Mont Blanc, żeby pomóc w ochronie górskiego środowiska i kurczących się lodowców.

„Dobrze, że martwimy się lasami deszczowymi Amazonii, ale nie możemy jednocześnie ignorować tego, co dzieje się na Mont Blanc” – napisał w liście do francuskiego rządu Jean-Marc Peillex, burmistrz górskiej miejscowości Saint-Gervais-les-Bains. Jego zdaniem nieograniczony dostęp dla turystów spowodował, że okolice najwyższego szczytu Europy są zaśmiecane. Jako przykład podał żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej, który w ramach akcji charytatywnej wciągnął wioślarza treningowego na wysokość 4 809 m.n.p.m., ale nie miał siły z nim wracać. Porzucił więc sprzęt na górze.

Czytaj więcej: Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców. Lodowiec na Mont Blanc się rozpada

Co więcej, turyści często nie zwracają uwagi na alerty bezpieczeństwa i wbrew nim wchodzą na Mont Blanc. A te będą coraz częstsze – również z powodu topnienia tamtejszych lodowców. „To niezaprzeczalny dowód na to, że globalne ocieplenie jest realne” – powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron, schodząc z kurczącego się lodowca Mer de Glace (fr. Morze Lodu). Dodał, że walka o zachowanie bioróżnorodności i ochronę środowiska jest walką o „nasze przetrwanie”. „To największa bitwa, jaką musimy stoczyć w tym stuleciu” – zaznaczył.

Topnienie lodowca przyspieszyło w ciągu ostatnich 20 lat. Jak podaje „The Guardian” Mer de Glace stracił ponad 65 metrów głębokości i 300 metrów długości od 1996 roku.

W ubiegłym roku media donosiły, że coraz więcej ludzi wybiera się w Alpy, żeby zobaczyć lodowce, zanim znikną. “Jestem wdzięczna, że razem z moją 19-letnią córką możemy zobaczyć pozostałości po Mer de Glace. Następne pokolenie tego nie doświadczy” – mówiła cytowana przez dziennikarzy amerykańska turystka.

Na razie nie podano, ile osób dziennie będzie mogło wchodzić na Mont Blanc. Ustanowieniem limitów zajmie się niedawno powołany Francuski Urząd ds. Bioróżnorodności.

Zdjęcie: Chris Pelle/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.