Udostępnij

Francja chce ograniczyć ruch turystyczny na Mont Blanc. Dla ochrony środowiska

16.02.2020

Najwyższy szczyt Europy rocznie odwiedza około 5 milionów turystów. Francuskie władze chcą ograniczyć dostęp do Mont Blanc, żeby pomóc w ochronie górskiego środowiska i kurczących się lodowców.

„Dobrze, że martwimy się lasami deszczowymi Amazonii, ale nie możemy jednocześnie ignorować tego, co dzieje się na Mont Blanc” – napisał w liście do francuskiego rządu Jean-Marc Peillex, burmistrz górskiej miejscowości Saint-Gervais-les-Bains. Jego zdaniem nieograniczony dostęp dla turystów spowodował, że okolice najwyższego szczytu Europy są zaśmiecane. Jako przykład podał żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej, który w ramach akcji charytatywnej wciągnął wioślarza treningowego na wysokość 4 809 m.n.p.m., ale nie miał siły z nim wracać. Porzucił więc sprzęt na górze.

Czytaj więcej: Zamknięte drogi i ewakuacja mieszkańców. Lodowiec na Mont Blanc się rozpada

Co więcej, turyści często nie zwracają uwagi na alerty bezpieczeństwa i wbrew nim wchodzą na Mont Blanc. A te będą coraz częstsze – również z powodu topnienia tamtejszych lodowców. „To niezaprzeczalny dowód na to, że globalne ocieplenie jest realne” – powiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron, schodząc z kurczącego się lodowca Mer de Glace (fr. Morze Lodu). Dodał, że walka o zachowanie bioróżnorodności i ochronę środowiska jest walką o „nasze przetrwanie”. „To największa bitwa, jaką musimy stoczyć w tym stuleciu” – zaznaczył.

Topnienie lodowca przyspieszyło w ciągu ostatnich 20 lat. Jak podaje „The Guardian” Mer de Glace stracił ponad 65 metrów głębokości i 300 metrów długości od 1996 roku.

W ubiegłym roku media donosiły, że coraz więcej ludzi wybiera się w Alpy, żeby zobaczyć lodowce, zanim znikną. “Jestem wdzięczna, że razem z moją 19-letnią córką możemy zobaczyć pozostałości po Mer de Glace. Następne pokolenie tego nie doświadczy” – mówiła cytowana przez dziennikarzy amerykańska turystka.

Na razie nie podano, ile osób dziennie będzie mogło wchodzić na Mont Blanc. Ustanowieniem limitów zajmie się niedawno powołany Francuski Urząd ds. Bioróżnorodności.

Zdjęcie: Chris Pelle/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.