To pierwszy taki wyrok w historii Francji. Według sądu administracyjnego rząd nie robi wystarczająco wiele, by walczyć z kryzysem klimatycznym. W przyszłości we Francji może dojść fali pozwów za szkody związane z ocieplaniem się klimatu.
Złożenie pozwu przeciwko w sprawie klimatycznej bierności Francji poparło 2,3 miliona osób. Podpisały one petycję autorstwa kilku organizacji ekologicznych – Notre affaire à tous (Sprawa nas wszystkich), francuskich oddziałów Greenpeace i Oxfam oraz Fundacji Nicolas Hulot. „Sprawa stulecia”, jak nazwali ją aktywiści, trafiła na wokandę Rady Stanu (odpowiednik naczelnego sądu administracyjnego) w marcu 2019 roku. Po niemal dwóch latach sędzia prowadzący sprawę uznał winę państwa francuskiego.
Czytaj również: Rozbudowa lotniska w Paryżu zablokowana. Powody: emisje z lotnictwa i kryzys branży
Sąd orzekł, że Francja nie przestrzega swoich zobowiązań dotyczących ochrony klimatu. W związku z tym państwo może być pociągane do odpowiedzialności za szkody wynikające z ich niedopełnienia. W związku z wyrokiem każda z organizacji skarżących państwo otrzymała symboliczne 1 euro odszkodowania „za straty moralne”. Przedstawiciele Rady Stanu zapowiedziała, że będzie nadal badać sprawę. W ten sposób ma ustalić, jak państwo mogłoby naprawić szkody wyrządzone przez bierność wobec zmian klimatu.
Bezczynność Francji „nieakceptowalna i nielegalna”
– Przełomowa decyzja sędziego dowodzi, że bezczynność klimatyczna Francji nie jest nie tylko nieakceptowalna, ale wręcz nielegalna. Ale walka się nie skończyła. Uznanie bezczynności państwa jest tylko pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia konkretnych i skutecznych środków walki ze zmianami klimatycznymi – komentowała wyrok Cécilia Rinaudo, liderka organizacji Notre affaire à tous.
Francuski rząd zapowiedział osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oznacza to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto – czyli poziomu, który można zneutralizować między innymi poprzez nasadzenia zieleni. Rządzący są jednak krytykowani za niewystarczające działania – między innymi przez ekspertów z powołanej przez państwo Wysokiej Rady Klimatycznej. Ci w zeszłym roku uznali, że „działania na rzecz klimatu nie odpowiadają wyzwaniom i celom” postawionym sobie przez Francję.
Źródło zdjęcia: sylv1rob1 / Shutterstock