Udostępnij

Rozbudowa lotniska w Paryżu zablokowana. Powody: emisje z lotnictwa i kryzys branży

12.02.2021

Najważniejsze lotnisko w Paryżu nie zostanie rozbudowane. Taką decyzję podjął francuski rząd. Chodzi o port lotniczy Charles de Gaulle (CdG) w centrum miasta. Władze chcą ograniczyć emisje z lotnictwa i uniknąć wielkich inwestycji w czasach malejącego popytu na loty.

W ten sposób rząd zatrzymał inwestycję wartą 9 miliardów euro. Zależna od skarbu państwa spółka Aeroports de Paris (AdP) miała nadzieję na zwiększenie potoku pasażerów nawet o połowę. Rozbudowa głównego portu lotniczego w Paryżu miała się też przełożyć na nawet 50 tysięcy nowych miejsc pracy.

Lotnisko w Paryżu traci przez koronakryzys

Władze uznały jednak, że inwestycja nie broni się w czasach kryzysu klimatycznego i pandemii koronawirusa. Minister ekologii Barbara Pompili w wywiadzie dla „Le Monde” określiła plany rozbudowy „przestarzałym projektem, który od dawna nie był zgodny z polityką środowiskową Francji”. Jednocześnie wyraziła nadzieję na „zieloną transformację” paryskich lotnisk CdG i Orly. Rząd poprosił spółkę AdP o przedstawienie planu ograniczenia swojego wkładu w emisje dwutlenku węgla z lotnictwa. W informacji prasowej przedsiębiorstwo wspomina też o wpływie pandemii COVID-19 na rynek.

Czytaj również: Emisje z lotnictwa coraz większym problemem? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

„Kryzys związany z pandemią Covid-19 trwale wpłynął na perspektywy wzrostu ruchu, podając w wątpliwość plan zwiększenia przepustowości pasażerów na lotnisku Paris-Charles de Gaulle” – czytamy na stronie AdP.

Emisje z lotnictwa bez wpływu na Centralny Port Komunikacyjny

W 2018 emisje z lotnictwa na całym świecie osiągnęły poziom ok. 750 mln ton CO2. Oznacza to, że branża lotnicza odpowiadała wtedy za 2 proc. rocznych emisji tego gazu cieplarnianego. W ten sposób lotnictwo znacznie wpływa na tempo zmiany klimatu. Zauważył to nie tylko rząd w Paryżu, ale i brytyjski Sąd Najwyższy. W grudniu zeszłego roku zakazał on dalszej ekspansji londyńskiego Heathrow.

Podobne argumenty na razie nie przekonują polskiego rządu do porzucenia planów budowy megalotniska w Baranowie. Inwestycja zaplanowana w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest krytykowana przez organizacje ekologiczne i lokalne społeczności, dotknięte między innymi planowaną budową dróg prowadzących do CPK.

Aktywiści mówią z kolei o planach ” (…) prowadzenia dróg ekspresowych i tras kolejowych przez tereny parków krajobrazowych, bagna, mokradła, obszary Natura 2000 i inne cenne przyrodniczo obszary”. O stratach przyrodniczych wynikających z inwestycji czytamy w internetowej petycji. Autorami pisma są aktywiści z Alarmu Dla Klimatu – Piaseczno, Celestynowa dla Klimatu oraz Stowarzyszenia Nasz Bóbr. Według działaczy projekt CPK stoi też w sprzeczności z potrzebą ograniczania emisji dwutlenku węgla.

Źrodło zdjęcia: Novikov Alaksey / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.