Udostępnij

Francja: państwo skazane za nieskuteczną walkę o klimat

17.02.2021

To pierwszy taki wyrok w historii Francji. Według sądu administracyjnego rząd nie robi wystarczająco wiele, by walczyć z kryzysem klimatycznym. W przyszłości we Francji może dojść fali pozwów za szkody związane z ocieplaniem się klimatu.

Złożenie pozwu przeciwko w sprawie klimatycznej bierności Francji poparło 2,3 miliona osób. Podpisały one petycję autorstwa kilku organizacji ekologicznych – Notre affaire à tous (Sprawa nas wszystkich), francuskich oddziałów Greenpeace i Oxfam oraz Fundacji Nicolas Hulot. „Sprawa stulecia”, jak nazwali ją aktywiści, trafiła na wokandę Rady Stanu (odpowiednik naczelnego sądu administracyjnego) w marcu 2019 roku. Po niemal dwóch latach sędzia prowadzący sprawę uznał winę państwa francuskiego.

Czytaj również: Rozbudowa lotniska w Paryżu zablokowana. Powody: emisje z lotnictwa i kryzys branży

Sąd orzekł, że Francja nie przestrzega swoich zobowiązań dotyczących ochrony klimatu. W związku z tym państwo może być pociągane do odpowiedzialności za szkody wynikające z ich niedopełnienia. W związku z wyrokiem każda z organizacji skarżących państwo otrzymała symboliczne 1 euro odszkodowania „za straty moralne”. Przedstawiciele Rady Stanu zapowiedziała, że będzie nadal badać sprawę. W ten sposób ma ustalić, jak państwo mogłoby naprawić szkody wyrządzone przez bierność wobec zmian klimatu.

Bezczynność Francji „nieakceptowalna i nielegalna”

– Przełomowa decyzja sędziego dowodzi, że bezczynność klimatyczna Francji nie jest nie tylko nieakceptowalna, ale wręcz nielegalna. Ale walka się nie skończyła. Uznanie bezczynności państwa jest tylko pierwszym krokiem w kierunku wdrożenia konkretnych i skutecznych środków walki ze zmianami klimatycznymi – komentowała wyrok Cécilia Rinaudo, liderka organizacji Notre affaire à tous.

Francuski rząd zapowiedział osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oznacza to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto – czyli poziomu, który można zneutralizować między innymi poprzez nasadzenia zieleni. Rządzący są jednak krytykowani za niewystarczające działania – między innymi przez ekspertów z powołanej przez państwo Wysokiej Rady Klimatycznej. Ci w zeszłym roku uznali, że „działania na rzecz klimatu nie odpowiadają wyzwaniom i celom” postawionym sobie przez Francję.

Źródło zdjęcia: sylv1rob1 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.